| Abonym a întrebat:

Dacă o pisica de 2 3 săptămâni, ma mușca și îmi da cu ghiarele, sunt șanse sa fie turbata? (nu a dat asa tare fiind e mic, dar m-a muscat și a iesit puțin de tot sânge, foarte puțin) m-am dat cu spirt, ar trebui sa ma îngrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Turbarea nu se ia prin aer, ci prin contact cu alte animale turbate.
Pisicuta aceea acum invata sa-si foloseasca dintisorii si ghearele, din joaca.
Si noi patim multe accidentari involuntare (cauzate de neatentie sau de prostie), si tot nu suntem turbati... big grin

| Crackman a răspuns:

Are la gura spume si ochii rosi?
Daca nu... se joaca, dar este bine sa nu te mai joci cu el imediat ce te zgarie mai tare, asa el o sa inteleaga ca nu este okay

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se joaca cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Doar se joacă, așa fac de cand sunt pui ca sa se pregătească pentru vânătoare la maturitate. Dacă nu o scoti pe afara nu are de ce sa se infecteze rana, dar e bine să te speli minim cu apa si sa săpun ca sa fi sigur. Dacă vrei, poti să-i tăi ghiarele (dar sa tai doar pana la venele de sânge din gheare ca altfel o să-i curgă sânge si o s-o doară) sau o poti duce la veterinar ca sa ii le taie.

Răspuns utilizator avertizat