| bogdan324 a întrebat:

Azi m-a muscat un caine(javra) de picior,mi-au ramas niste urme de colti si zona s-a umflat putin,mi-a iesit foarte putin sange,cam o picatura,coltii nu au penetrat pantalonii, deci s-ar putea ca saliva sa nu fi ajuns la zona ranii.Cainele nu era turbat,doar s-a simtit "amenintat" de prezenta mea,probabil credea ca ii invadez teritoriul,dupa ce m-a muscat i-am tras un pumn in cap de a ramas lesinat.(Scos din context,stiu,dar nu mi se pare corect sa patesc ceva pentru nimic)
Am ajuns acasa,m-am spalat pe rana, am dat cu spirt.
Cam cate sanse sunt ca sa patesc ceva rau cum ar fi rabia sau alte prostii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GheorghiuIoana a răspuns:

Daca esti sigur ca animalul nu avea nici o boala, poti fi sigur ca nu ai patit nimic. Daca vrei sa fi mai sigur, ai putea sa mergi pana la farmacie si sa iti cumperi niste rivanol sau chiar betadina. Sunt remedii naturiste foarte bune. Am citit pe net ca cica mierea este si ea foarte eficienta.
P.S. : Nu stiu exact daca functioneaza, eu nu am incercat.
,, Ei bine, mai exista o metoda de a curata ranile: MIEREA. Desi va vine greu sa credeti, potrivit Arhivelor Chirurgiei, mierea are foarte multe proprietati antibacteriene si poate distruge cele mai multe tulpini de bacterie, comparativ cu alte dezinfectante.
Puneti putina miere pe rana si apoi un pansament, iar plaga se va vindeca mult mai repede decat in mod normal."

Daca ai avea timp, ca sa fii mai sigur, a putea sa faci o vizita la medic. Asa afli cel mai bine si cel mai repede daca ai ceva.(decat sa stai sa astepti sa vezi daca iti trece)
Sper ca ti-am fost de ajutor!

6 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Fiind javra (maidanez) daca musca des pana se facea mare il omora populatia.
Cum era deja mare inseamna ca in mod normal nu musca. Daca acum, mare fiind a inceput sa muste inseamna ca a patit ceva. Spre exemplu a fost muscat la randul lui de un sobolan (purtator natural al turbarii). Prin urmare este destul de probabil sa fi fost turbat si de-aia sa te fi muscat. Turbarea are perioada de incubatie de pana la 1 luna. Adica tu esti vesel si zglobiu o luna, chiar ti se vindeca rana cu betadine, insa in acest rastimp virusul turbarii se dezvolta in tine. Cand apar simptomele de turbare deja este prea tarziu. Aceasta nu se mai poate trata. Se moare fara doar si poate de la ea. Nu ca poate, nu ca o fi un doctor bun, la turbare este sigur de ce ai nevoie: de un cosciug si cruce de marmura. Nu ai nici o sansa! Asadar, cel mai intelept lucru pe care ai putea sa-l faci, este sa-ti faci vaccinul antirabic la spital, inainte sa se dezvolte virusul in tine si cand se dezvolta virusul sa ai deja anticorpi antirabici in tine, si sa nu mori. Succes, si nu uita, ceasul ticaie in defavoarea ta! Fuga, fuga, la spital!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stii ca era javra, dar mai stii si ca NU era turbat! De unde si pana unde siguranta asta?
In alta ordine de idei: ti-a ramas urma, ti-a curs sanga, dar nu ti-a bortelit pantalonii! Cum vine asta? Te-a rugat, mai intai, sa-ti ridici nadragii ca sa te poata musca?
In al treilea rand, poate n-ar fi rau sa mergi la un medic. Ala stie mult mai bine decat noi ce are de facut!

| kar1GaNNN a răspuns:

Daca a fost vaccinat nu vei pati nimic rau, insa daca nu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici ca ti-a curs sange, nu? Deci daca ti-a curs sange clar coltii ti-au penetrat pielea ca altfel cum sa curga sange? Ai acolo o plaga intepata care este expusa la infectie deoarece dintii cainelui injecteaza bacterii in momentul in care perforeaza pielea. Spala rana cu un sapun anti-bacterial si lasa apa sa curga peste muscatura mai mult. Este un pas important pentru a combate infectarea ranii. Dupa spalare pune pe plaga unguent cu antibiotic si leaga cu o fasa sterila. Cat despre turbare, cred ca stii, medicul este cel care trebuie sa constate rana si riscul de contaminare cu virusul rabic. Rabia este o boala grava, care afecteaza sistemul nervos central. Bafta!

| Lexi888 a răspuns:

Du-te la spital ca o sa-ti faca o injectie in burta in cel mai rau caz

| Cristea_Bogdan_1998 a răspuns:

Du-te la un doctor sa te consulte