| DaciaRomania a întrebat:

Daca peștele pangasius se zice că e cel mai toxic peste, de ce e voie să îl mai vândă in magazinele din Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca e complicata povestea.
Pestele in sine nu e toxic, dar provine din anume zone foarte poluate si e un hibrid facut sa reziste la multe toxine. E clar ca sa constata ca exista substante nocive in el, dar pana la a fi toxic de a dreptul e cale lunga. Consumatorii educati in sensul asta il vor evita, asa cum ar trebui sa evite puii crescuti artificial si tratati cu antibiotice, alimentele cu foarte mult adaos de zahar, branzeturile extra procesate samd.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai nu tot pestele pangasius e toxic, pentru că nu tot pestele provine doar dintr-o zonă,ci vin din mai multe zone (asta din ce știu eu )+că ai posibilitatea sa alegi pestele(asta dacă îl iei din supermarket) pentru că scrie pe el zona de unde este luat și nu mai știu exact și care erau mai ok,dar daca iei pestele așa,nu prea ai de unde ști și riști să te expui riscului de a face cancer...
Cat despre "de ce e voie sa se vanda",simplu,toate produsele te ucid încet dar sigur,că vorbim de pâine,carne sau te miri ce,tot te afectează, mai mult sau mai puțin, încetul cu încetul.
Acum, că o să vina careva și o să zică "pai da ba, și apa e toxica de acum", normal...mai ales daca e cumpărată din supermarket.Trebuie doar sa cauți și rămâi șocathappy

| Apolo12 a răspuns (pentru Hyperion7):

85% din crescătoriile de peste pangasius se afla in Vietnam cel mai mult in delta Mekong (unul dintre cele mai poluate fluvii, circa 40.000 tone de deșeuri se varsa in oceane pe an din fluviul Mekong) si nu ai de unde sa stii in ce apa a crescut pestele de iti este vandut in supermarket + ca nu scrie cu ce chimicale au fost injectati (In fiecare an se vorbeste despre pestele pangasius si toxcitatea lui )
"Research shows that 88% of fish farmers do not have proper knowledge of antibiotics use, and 81% are unaware of effective chemical dosages in fish farming.
In addition, toxic industrial wastes containing heavy metals released into the aquatic environment may enter the food chain through biomagnification and may cause various health problems in humans."(https://www.google.com/......aste/amp/)

https://www.sfatulmedicului.ro/comunitate/diete/despre-pangasius_25059

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vând o grămadă de alimente toxice în magazine și lumea tot le cumpără!

| KovacsB a răspuns:

Si zaharul alb este toxic pentru organism, alcoolul, energizantele etc.Tu chiar crezi ca ii pasa cuiva de sanatatatea populatiei?

Poporul trebuie sa fie consumator, cand inceteaza sa mai faca asta nu mai este de folos.
Banci si farmacii sunt peste tot.

| Motisor a răspuns:

Pentru că românii au stomacul făcut din fier și pot să mănânce toate gunaoiele și să nu pățească nimic, la fel ca animalele numite porci.

| yamilangura a răspuns:

Guvernul te vrea intoxicat!