| Furnicuta000 a întrebat:

Sunt multe persoane care se duc in Turcia (chiar se duc) sa cumpere aur si sa il vanda in Romania. Dar ma gandeam, chiar le lasa sa vina cu atata aur in avion sau autocar sau cu ce merg ele? Ai voie?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie sa depasesti o anumita cantitate de bijuterii, respectiv cele de uz personal.
Daca este o cantitate mai mare poti aduce doar daca le-ai cumparat pe o firma cu asemenea obiect de activitate, respectiv comercializare bijuterii.

| mgtow a răspuns:

Le aduce pe bucati sau cu diverse persoane, fie livrare gen coletarie unde se depaseste o cantitate care nu se poate transporta in bagaj

| Furnicuta000 explică (pentru mgtow):

Pai imi zicea o femeie ca se duce si ea singura si se duce si sotul ei singur, dar nu mi-am permis sa le cer detalii ca nu suntem prietene. Totusi cred ca ii iese multi bani daca isi permite sa plateasca transportul

| Marius22222222222 a răspuns:

Da. Daca e justificat transportul

| Furnicuta000 explică (pentru Marius22222222222):

Da dar nu zice nimic la vama cand te vede cu atata aur?

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Trebuie sa dovedesti ca detii un magazin, o afacere legala

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Este o firma care face ro Italia. Nu dau numele firmei.credema cu aia aduci ce vrei tu. Deoarece la vama nu ne controla in geanta cu mâncare.

| Furnicuta000 explică (pentru Marius22222222222):

Persoanele despre care vorbesc eu fac bisnita, aduc la cunostinte si nu au firma. Eram curioasa cum au venit ele cu atatea bijuterii. Si banuiesc ca e mai ieftin aurul acolo daca merita sa plateasca transportul din profit...

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da. Trebuie sa ai cap

| doctorandus a răspuns (pentru Furnicuta000):

In capitalism specula nu este o infractiune. Ar fi infractiune daca nu-si platesc impozitele. Ar putea fi eventual contrabanda sau spalare de bani, dar asta nu e cert, ramane de vazut.