| qieiqpalz a întrebat:

Daca pun sare pe o rana deschisa doare dar macar o ajuta sa se vindece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te ustura de mori dar nu este exclus sa faci o infectie.

| qieiqpalz explică (pentru darrio2007):

Stiu cum e ca am avut ceva la deget si am bagat mana in butoi dupa varza murata si zici ca ma electrocutat asa tare doare.

| Violleta2022 a răspuns:

Pune miere de albine, ca aia este cicatrizanta si antiseptica.
Daca pui sare, s-ar putea sa te urci pe pereti de durere!

| mihai69 a răspuns:

Da, ajută. Sarea e antiseptică.

| Rotazi a răspuns:

Doare dar NU vindeca. Sarea este buna, dar nu la orice. Mai ales la rana deschisa. Acolo pui solutie de rivanol. Se gaseste la farmacie si nu este scumpa.

| qieiqpalz explică (pentru Rotazi):

Nu am o rana deschisa..eu am un tic nervos si bag sub unghie capatu bluzei si acolo nu stiu sa apasat carnea sau nu stiu dar ti am zis ce am patit

| Rotazi a răspuns (pentru qieiqpalz):

Ia uite ce ai scris: "Daca pun sare pe o rana deschisa doare dar macar o ajuta sa se vindece?" Scrie clar "rana deschisa". De unde sa ghicesc eu ca tu ai altceva?