| Mildovan a întrebat:

Daca se poate depista in timpul ecografiilor, de ce se nasc copii cu autism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate depista autismul in burta mamei, da se stie deja ca autismul este provocat de boli metabolice severe, care pot incepe inca din burta mamei, deoarece mama cand este insarcinata nu mananca sanatos si atunci apar deficiente de vitamine si minerale, care afecteaza creierul copilului.

| relian a răspuns:

De ce se nasc copiii cu autism? Pt ca asa vor mamele, sau viitoarele mame, vor sa tina acel copil chiar daca medicul le garanteaza ca o sa iasa defect.
Nu exista nicaeri o lege sa le interzica, de aia specia umana este cea mai bolnava din toate speciile, pentru ca ducem mai departe toate defectele aparute.

| Eireann a răspuns:

Autismul (se zice de fapt tulburare din spectrul autist) in mod sigur nu poate sa fie depistat pe ecografii. Cred ca te referi la Sindromul Down - care poate sa fie suspectat din teste de screening dar se confirma cu amniocenteza si testare genetica. Hidro/mico/an- cefalia pot sa fie identificate din ecografie, la fel osteogeneza imperfecta de tip 2 sau 3 (dar confirmata prin amniocenteza).

| Xpressurself a răspuns:

In primul rand sa vedem ce înseamnă autism. Definiții găsiți câte vreti dar copilul cu autism s-a inchis la un moment dat în lumea lui, chiar începând din pantecul mamei și nu mai dorește sa comunice cu exteriorul, sa socializeze. Copilul sau fătul a suferit un soc emoțional atat de puternic încât nu dorește sa trăiască în ceea ce noi numim lumea exterioara. El trăiește în lumea lui, în imaginația lui și cu timpul abilitățile de comunicare și exteriorizare se diminueaza sau nu se dezvolta. E ca si cum citesti in engleza I love you si iti spune cineva ce inseamna dar nu faci niciodata eforturi sa inveti o boaba in engleza. Nu vei vorbi si nu vei intelege niciodata aceasta limba.
Cauzele se afla în sentimentele si valorile pe care mama le-a avut fata de fat cand il purta in pântec, perioada în care mama nu l-a dorit, chiar a avut monologuri interioare în care, la modul exagerat chiar ea s-a temut ca acel copil ii va distruge tinerețea nefiind pregatita sa il aiba sau un copil făcut cu un șef "scarbos" doar pentru a fi promovata la servici, ba chiar un mediu foarte toxic in care mama a trait, psihic sau chiar si fizic samd.
Conform studiilor celebrului biologist Bruce Lipton pe care le-a detailat întruna dintre primele sale conferințe acum mai bine de 10 ani copilul știe, aude și mai ales simte tot ce simte mama sa. Teoria tabula rasa este exagerata. Nu ne naștem chiar asa cu creierașul gol golut. Acum sunt dovezi clare datorate studiilor facute de neurocercetatori ca există o activitate neuronala chiar bogata și intensa inainte sa ne naștem și știm ce se intampla si simtim dacă suntem iubiți sau respinși. Copilul raspunde impreuna cu mama sa la diversii stimuli exteriori, socuri, iubire...
Ori gândiți-vă ce poate gândi și simți o femeie care se trezește cu un copil pe care nu îl vrea. Dar și ce simte fătul, care se simte vinovat că vine în aceasta lume. vedeti, ca si in viata, unii fac fata unor socuri si altii nu.
In aceste cazuri, cred eu, acesti copii se sperie atat de tare incat nu mai au curajul de a se deschide, oricare ar fi motivul, descris mai sus sau nu, recunoscut de stiinta sau nu.