| anonim_4396 a întrebat:

Mi se pare mie sau din ce in ce mai multe mame nasc copii cu autism? Ca aud de tot mai multi copii care au autism. Daca da, care e cauza?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai făcut o cercetare științifică? Vreau sa o vad apoi întreb, afirmația trebuie dovedita în caz contrar un răspuns nu are sens

| oglindasultanului a răspuns:

Medicina, hrana moderna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauzele nu cauza.

- Moştenirea unor anomalii cromozomiale şi genetice
-utilizarea de antidepresive în primele 3 luni de sarcină
-deficit nutrițional în prima parte a sarcinii şi lipsa de acid folic
-vârsta înaintată a mamei
-climatul ploios
-greutate scăzută la naştere şi anemie neonatală
- unele infecţii materne în timpul sarcinii (cum ar fi rubeolă)
- expunerea la poluanţi chimici în timpul sarcinii
- poluarea atmosferică accentuată
- privarea de oxigen a creierului copilului la naştere
-naşterea prematură
- macrocefalia (creşterea anormală a materiei nervoase cerebrale) este cauza a 20% din cazurile de autism.

Factorul genetic are cea mai mare importanta.