| abcddcba a întrebat:

Daca si tigarile electronice asa zisele vape-uri sunt nocive plamanilor si corpului, ce altceva nu este nociv si te poti distra cu aburul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Fara abureala nu poti? Mergi pe sport, ai multe de castigat. Daca tot iti place fumul, fumeaza tigari bune sau foarte bune, fara sa le inadesti!

| Violleta2022 a răspuns:

Aerul proaspat si curat NU este nociv si este singurul indicat in situatia in care esti tu, cu plamanii deja afectati.

| sierra1 a răspuns:

"ce altceva nu este nociv si te poti distra cu aburul"

bagă ceaiuri - aburinde

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aerul are o anumită umiditate. Dacă aerul este prea uscat, mucoasa nazală suferă.
Nasul reține particulele mici de praf, polen pe pereții lui și apoi elimină aceste reziduuri sun formă de mucus, de aceea este nevoie să îți ștergi nasul din când în când. Dar țigara electronică, vape-urile introduc în plămâni o cantitate mare de aerosoli, lichid, apă, în plus față de nicotina care o conțin. Suprafața desfășurată a plămânilor este cât un teren de fotbal și fiecare celulă din ea face schimb de oxigen și bioxid de carbon cu aerul din plămâni. Când dta vapezi, acest teren de fotbal se inundă cu apa din acești aerosoli, și schimbul de gaze se face cu mare dificultate. De aceea țigările electronice sunt nocive. Așa că indiferent ce pui în țigara electronică, distracția cu aburul te costă sănătatea.

| OmObisnuit a răspuns:

Iesi afara cand e frig si o sa-ti iasa abur pe gura daca sufli