| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Cât de periculoase sunt țigările electronice, vape-urile pentru sănătate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite un articol sa vezi cat sunt de toxice, aici:

https://www.stiridecluj.ro/......a-suspecta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bagă lichide în plămâni. Acolo sunt niște celule cu care respiri. Crezi că le place ce bagi tu acolo electronic?

| Andrei0003 a răspuns:

Voi spune ce urmează din experiența mea și nu încerc să te influențez pe tine sau pe altcineva într-un fel.
M-a lăsat de fumat cu ele acum 4 ani. Nu mă mai trezesc dimineața behăind, nu mai am salivă neagră și dinți galbeni și nu mai duhnesc.
E și mult mai ieftin. Eu fumam un pachet cam la 2 zile, adică ar veni în jur de 330 lei/lună.
Consumabilele pentru țigara electronică (shot-uri de nicotină, bază și rezistențe) mă costă cam 105lei/lună.

| Andrei0003 a răspuns (pentru Andrei0003):

De astea am uitat. Acum mi se face greața când simt miros de țigară normală. De vapat, pot sa o fac fară să-mi deranjez prietenii sau alte persoane din jur. Pot sa folosesc țigara electronică în casă că nu putem a nimic (nici nu folosesc arome).

| MotoBlitz explică (pentru Andrei0003):

Și dăunează in vreun fel organismului vape-urile? Crește și el riscul de cancer și alte afecțiuni?

| adinaTPU a răspuns:

Sunt mai putin nocive decat tigarile normale, plus mai ecologice. Dar sanatoase... not so much. Uite aici un articol realizat pe un site medical: https://www.arcadiamedical.ro/......lectronice

| Alinextrafin a răspuns:

Nu sunt sanatoasa, dar nu sunt la fel de nocive ca tigari clasice.
Citeste acest articol : https://e-potion.ro/......ul-clasic/

| Pacesicaaaa a răspuns:

? duce la?☠

| Alexandrairs a răspuns:

Salut,nu sunt asa periculoase, dar ți as recomanda sa nu fumezi cu nicotina, deoarece Creează depedența și e mai nociv, ți-as recomanda vape-urile fără 0% nicotina