Întrebare recomandată | xDr0gs a întrebat:

Daca simt nevoia sa beau multa apa-/beau cam 3L pe zi, inseamna ca am diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi ca să ai diabet simptomele sint următoarele: Sete, foame, urinat des, somnolentă scădere in greutate (dar nu la toti pacientii), ai toate astea?

22 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Nu stiu. Desi tatal meu bea multa apa, mergea des la toaleta si a aflat ca are diabet.SI eu beau multa apa, dar nu m-am gandit la asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut in cît timp bei 3 litrii de apă?

| xDr0gs explică (pentru CristiDinBucuresti):

De dimineata pana seara. uneori si in mai mult timp.

| xDr0gs explică (pentru CristiDinBucuresti):

Foame- putin
Sete-cam da
urinat des-nu
somnolenta-deloc
scadere in greutate-deloc
Si nici sa-mi fie rau sau ceva nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru xDr0gs):

Atunci stai linistit că nu ai diabet, dar ca să fii sigur fă ti analizele de sînge, și o glicemie, eu chiar am diabet de aceea te am intrebat de simptome. Sănătate.

| xDr0gs explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-am luat acum 5 ani dar aveam glicemia 80.Acum nu mi-am mai luat...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru xDr0gs):

Păi totusi e bine să i ti iei o glicemie măcar o dată la 2 luni

| xDr0gs explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ok,multumesc foarte mult tuturor!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru xDr0gs):

Si eu multumesc pentru fundă si multă sănătate, iar dacă i ti faci o glicemie să ne spui si nouă te rugăm cît ti a iesit.

| xDr0gs explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ok.

| NOname a răspuns (pentru xDr0gs):

Cel mai probabil aşa este organismul tău, îţi cere mai multă apă - nu toţi oamenii sunt la fel. Dar nu ar strica un control de rutină şi nişte analize, ca să poţi sta liniştit(ă).

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru xDr0gs):

Păi ca să ai diabet simptomele sint următoarele: Sete, foame, urinat des, somnolentă scădere in greutate (dar nu la toti pacientii), ai toate astea?

| Matt24 a răspuns:

Este vara, daca te misti mult sau lucrezi si stai pe afara, este normal ca sa-ti ceara multa apa organismul.Totusi,ca sa scapi de suspiciuni, du-te la medic.

| forever4you a răspuns:

Inseamna ca e vara! E cald, simti nevoie de hidratare, si din punct de vedere medical nu cred ca e asa de grav sa consumi multe lichide.

| sabin89 a răspuns:

Depinde si de sezon. Nu cred ca iarna vrei sa bei 3l, de exemplu. Eu stiu ca a bea apa multa e un semn de sanatate. Unii simt nevoia sa bea multa bere. Aia ar avea motive sa se ingrijoreze. Dar, oricum, bine ar fi sa intrebi un medic.

| xDr0gs explică (pentru sabin89):

O sa mai astept raspunsuri.Sunt foarte ingrijorat.Mie nu imi place berea deloc.Chiar nu simt nevoia sa beau.

| ErrorFound a răspuns:

Nu, un om bea pe zi cam 2l(un om sanatos), dar cum e cald si transpiri des asa ca e normal sa bei mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
S-ar putea sa fie un inceput de diabet.
Ar fii bine sa faci niste analize de sange, mai ales sa-ti vezi glicemia, sa ti se confirme acest lucru, daca ai sau nu ai diabet.
Te pup!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Stai linistit/a ca nua i diabet.Eu Iarna beau cam 5L pe zi si vara 7, mai ales daca ies prin oras.Eu oriunde ma duc trebuie sa am sursa de apa, altfel imi duc apa.Pur si simplu la fiecare ora beau cam 0.8-1L apa si nu am absolut nimic.Pentru diabet trebuie sa ai mult mai multe semne, nu doar apa.Iar daca mergi din ora in ora la baie pentru ca ai baut in fiecare ora 1L apa sau alte lichide,aia nu inseamna ca ai diabet, doar ca trebuie sa elimini apa, si sincer, absolut toti medici mi-au spus ca fac foarte bine, chiar si cand le-am zis ca beau 7L/zi si nici unul nu a nici macar sugerat ceva legat de diabet.Stai calm/a nu ai nimicwinking

| marinaa9 a răspuns:

Corpul tau are nevoie de hidratare acum, pe perioada verii si asta e motivul zic...

| MCG a răspuns:

Nu neaparat, poate ca asa e metabolismul tau si are nevoie de mai multa apa!

| OnaOnna a răspuns:

Nu este nicio problema, si doctorul recomanda cel putin 2 litri pe zi. corpul tau simte nevoia de hidratare big grin si nu e obligatoriu sa iti placa bauturile ( in cazul tau berea) fiecare are gusturi diferite.Deci nu iti face griji degeaba si eu beau muuulte lichide pe zi ( in general apa) cred ca peste 3 litri, si am intrebat doctorita de familie daca este ceva in neregula si a spus ca este ceva foarte normal, avem nevoie de hidratare, mai ales acum, vara.

| ccm1amy a răspuns:

Cel mai probabil nu, deoarece este vara, este cald, iar organismul nostru are nevoie de lichide. Daca ti se "usuca" gura, ar trebui sa mergi totusi si faci cateva analize de rutina, pentru a fi mai sigur. Daca doar bei apa si nu ai alte simptome, din experienta mea, nu cred ca este cazul sa te ingrijorezi