| lunarwolf a întrebat:

Daca simt nevoia sa mananc non stop ciocolata si sa beau apa, inseamna ca am diabet?straight face
Analizele mi le-am facut acum doi ani ultima oara si mi-au iesit perfect.
As ruga-o si pe Brigaela sa raspunda, daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Diabeticii au in general repulsie fata de dulciuri. Cu apa, depinde cata bei. Daca depasesti 4 litri in 24 de ore, s-ar putea sa ai o problema (diabet zaharat, secretie inadecvata de antidiuretic, diabet insipid). Analizele de acum doi ani nu au absolut nici o relevanta. A trecut prea mult timp.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru început trebuie să faci analizele, acum. Cele de acum 2 ani au expirat de un an și jumătate!
Poate fi pe fond emoțional, o dereglare hormonală, etc.
Cere părerea medicului de familie, este primul pas corect care trebuie să-l faci.
Sănătate.
Pa, pa.