| Maxx23 a întrebat:

Daca storc portocale si o lămâie pentru a face un suc zilnic, acasă, aduce beneficii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E greu sa dai si tu o cautare pe Google, nu? Daca ti-as spune nu, ai bea suc din ele?
Este clar ca iti aduc beneficii la vitaminele pe care le contin.

| ReddY25 a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un aport de zahar si prea putini nutrienti, mananca-le intregi

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranta va manca mai putine!
Pt pahar de 200 ml va stoarce 3-4 portocale.Cam greu sa manance atatea portocale odata.

| IceRope a răspuns:

Aduce beneficii doar dacă îl bei. Dacă doar îl storci și te uiți la el, nu.

| popescuhertz a răspuns:

Portocalele sunt o sursă bogată de vitamina C, care ajută la întărirea sistemului imunitar și la protejarea organismului de radicalii liberi. De asemenea, conțin flavonoide care au proprietăți antiinflamatoare și antioxidant, care pot ajuta la prevenirea bolilor cardiovasculare. Lămâile, de asemenea, sunt o sursă importantă de vitamina C și pot ajuta la menținerea sănătății pielii și a sistemului osos. În plus, au proprietăți antibacteriene care pot ajuta la îmbunătățirea digestiei și la prevenirea constipației.

| Motherlode a răspuns:

Din ce am inteles este mult mai benefic sa le mananci intregi. In momentul prepararii sucului la storcator sau la orice alt aparat de separare a sucului, fibrele continute in fruct se distrug, eliberand nimic altceva decat o mare cantitate de zahar.

| LoVance0000 a răspuns:

Aduce beneficii, dar cătina e cea mai bună în vitamine, si fructele de pădure.Si daca în dieta depasesti 1 kg de fructe, aia e deja dupa cum citisem eu, îngrașă.Eu mi-am facut analizele si toate sunt bine, deși aproape nu mânânc prea multe,