| anonim_4396 a întrebat:

Merita sa sterg Facebook si Instagram? Petrec prea mult timp zilnic pe social media si vreau sa o mai raresc. Ce beneficii mi ar aduce?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric merita!

| VoidEternal a răspuns:

Primul pas este sa le scoți de pe telefon. Eu am făcut asta la începutul lui 2021 și acum intru pe Facebook poate o data pe săptămână (de pe PC). Nu am șters contul dar petrec poate o ora pe luna. De multe ori nici atat. Instagram, tik tok nu am și nici nu îmi voi face vreodată. Nici nu îți dai seama cât timp pierzi dând scroll aiurea pana nu renunți la ele. Și crede-mă ca și să stai în cap e mai util decât să stai pe Facebook și insta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Socializare autentică si sănătoasă, aceasta fiind posibilă numai în mediul real;
Timp liber pentru concentrare la job, pentru diverse activități relaxante și benefice pentru minte, trup și suflet.

| literallythesamebruh a răspuns:

Cu siguranță vei avea mai mult timp liber pentru activitățile care chiar contează și îți vei detoxifia creierul de toate prostiile și dezinformările care apar pe acolo. Eu le folosesc pe ambele mai mult ca mijloace de comunicare, nimic mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| ivees a răspuns:

Bună. Pentru început ai putea să-ți setezi un timer pentru fiecare ca să mai reduci din timpul petrecut pe acestea. Sau, dacă nici așa nu merge, le poți dezintala și să te concentrezi mai mult pe alte activități pe care le poți face cu prietenii, dacă singur te plictisești.