| ioana00000 a întrebat:

Daca sufar de bulimie, prietenii cu ce ma pot ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lynna a răspuns:

Buna. In momente ca astea, prietenii tai trebuie sa te sprijine, sa-ti arate ca nu este singura, ca ei sunt acolo sa te ajute sa te vindeci. Succes!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.sfatulmedicului.ro/......imie_22505
Cred ca daca ai vointa, poti sa treci peste toate, iar daca ai si ceva prieteni care sa te incurajeze, ar fi bine.dar totul pleaca din psihicul tau.
O zi frumoasa sa ai:)

| diaac a răspuns:

Prietenii te pot ajuta sustinandu-te moral, ramanand alaturi de tine, incurajandu-te sa cauti ajutor specializat si sa iti dezvolti comportamente alimentare sanatoase. Totusi, prietenii nu te pot ajuta in totalitate ci doar sa te sustina. Ai nevoie de ajutor specializat medical si psihologic, pe langa sustinerea prietenilor.

| Biiskrem a răspuns:

Http://mindcare.ro/......i-prieteni
Ai acolo: Pentru părinţi şi prieteni: care sunt primele semne şi ce e de făcut?