| florentina_9904 a întrebat:

ieri cand am mers la doctorita de familie mi-a spus ca se poate sa sufar de bulimie pentru ca am slabit prea mult in 2 saptamani (fara dieta, doar vomitat si mancat)si as vrea sa stiu daca o sa mai slabesc mult...multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Bulimia este o tulburare de alimentatie.Se crede ca este rezultatul factorilor sociali(vrei sa fii slaba,sa fii apreciata ca miss-urile),psihologici(jignirile unora care te considera grasa,depresii,dar si biologici.
Ca sa vezi unele cauze,efecte,situatii daca le ai si tu, tasteaza pe GOOGLE cuvintele: bulimie+simptome+cauze.
De slabit,poti slabi, dar ce este mai grav, ca iti vaduvesti organismul de nutrienti(minerale, vitamine) si poti claca oricand. Poate nu-i bulimie, poate sa fie altceva.Niste analize, cu trimitere de la medicul de familie, dupa un cosult la un medic specialist(psiholog, gastroenterolog), nu ar strica.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Du-te la un control neuro mai bine, vrei sa te distrugi pe tine si pe parintii tai?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă nu mănânci excesiv ( cantitativ vorbind ), atunci NU este vorba de bulimie - vezi detalii la linkul :
http://anorexie-bulimie.ro/bulimia.html

Oricum, NU ar trebui să te intereseze dacă mai slăbeşti în acest mod, ci DACĂ nu ai o problemă psihologică/neurologică!

Ai NEVOIE de psihoterapie!

Toate cele bune.

| adilan a răspuns:

Pai d-ai ai slabit de la vomitat, poti sa te duci la un consult medical amanuntit iti recomand Regina Maria, mult succes si sper sa nu ai nimic