| redllyx a întrebat:

Daca suferi de FIMOZA, poti sa intretii relatii sexuale?
Se poate trata? Daca da, prin ce metode.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| Andrei123654789 a răspuns (pentru bursuc001):

Aaa...Daca esti vreun expert in domeniu imi poti explica si mie de ce ai aplica antibiotice si steroizi pe ceva ce nu prezinte o infectie? Antibioticele sunt numai pentru infectii iar steroizii au rolul de vasodilatatori care probabil ar ajuta, dar antibioticele de ce? Poate dupa operatie dar nu asa pe organul sanatos.

| bursuc001 a răspuns (pentru Andrei123654789):

Altu' care se "crede deştept" sad

Tu ai impresia că, la cei 14-15 anişori pe care-i ai, poţi veni să mă "înveţi" medicină?
Am ÎNVĂŢAT destulă în Facultate laughing

După ce vei termina şi tu Facultatea de Medicină, să vi să faci pe deşteptul cu mine rolling on the floor

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate trata dar nu este foarte periculoasatongue

| Axel22 a răspuns:

Nu prea poti intretine straight face Se trateaza prin operatie din cate stiu eu. Stiu pentru ca si eu am avut fimoza cand eram mic si m-au operat, tot ce-ti face e sa iti taie pielea aia care te ''incurca''. Dar nici o grija te anesteziaza iar apoi stai 3 zile in spital si va trebui sa-ti inmoi penisul in ceai de musetel (mie asaa mi-a zis medicul sa fac.) apoi vei purta o vreme un pansament.

| Andrei123654789 a răspuns:

Operatia se numeste circumcizie si nu e deloc periculoasa, dar nu nu poti intretine relatii sexuale cu fimoza.

| redllyx explică (pentru Andrei123654789):

Si dupa ce o sa fiu operat, voi putea intretine relatii sexuale? O sa ma deranjeze acea operatie?

| Andrei123654789 a răspuns (pentru redllyx):

Umpic dar in timp nu o sa mai simti nimic.Gandeste-te ca 85% din barbatii din America sunt circumcisi si la fel si evreii. Dupa cate vezi nu au nicio problema.

| Costas_Camelia_1976 a răspuns:

Nu poti sa intretii da se poate trata prin operatie!