| Raulbucse2 a întrebat:

Dacă sunt la dieta, ca sa se pună o jumătate de kg trebuie sa mănânc 3500 de calorii peste limita de menținere fiind 2000 sau 3500 Per toata ziua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista "dieta de ingrasare".
Ori tii dieta, ori vrei sa te ingrasi.
Totul depinde de calitate si cantitate (de calorii).

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Raulbucse2):

Omule peste mentinere, 5500 de calori

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bula):

Ba da, exista dieta pentru crestere in greutate prin masa musculara. Poti sa pui si 20-30 kg, FARA sa te ingrasi.

| Bula a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu te ingrasi atunci, te ingrasi la cativa ani DUP, cand "lasi mai moale" cu antrenamentele. Muschii dezvoltati "se cam lasa' in lipsa de solicitare fizica, isi pierd fermitatea, iar "golurile" se umplu cu grasime.
Asa patesc multi care fac sport de forta, dupa ce se lasa (mai ales daca se lasa brusc).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bula):

"Golurile" se umplu cu grasime doar daca nu-ti adaptezi alimentatia.
Spre exemplu cand te antrenezi arzi X kcal pe luna, cand nu te mai antrenezi (chiar daca treptat sau brusc), acele X kcal NU le mai arzi... asa ca trebuie sa le scazi din alimentatie.

| Bula a răspuns (pentru Cosmin86):

Teoretic, asa este.
Practic, stomacul ramane dilatat si "cere" cantitatea anterioara de mancare, pana ce apare senzatia de saturare.
Fiind cantitate suplimentara de mancare introdusa, surplusul se magazioneaza sub forma de grasime.

| RAY a răspuns:

5500 de calori pe zi =jumatate de kg

| Sn4k3 a răspuns:

Intrebi daca trebuie sa mananci 5500 de calorii laughing? Daca nu cumva esti culturist, nu. Daca tu mancai 2000 de calorii inainte si acum mananci 3500, ar trebui sa pui cam 1, 5 kg pe saptamana. 500 de calorii ~ 0, 5 kg.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Iti recomand sa te uiti la acest videoclip(ofera informatii despre cum poti slabi in mod natural). Persoana care l-a postat a facut medicina, deci informatiile sunt din sursa sigura. https://www.youtube.com/watch?v=ySOsldQa5_g
Sper sa iti fie de ajutor informatiile din videoclip.