| Swae a întrebat:

Daca sunt urata, de ce se uita lumea la mine si comenteaza?
Si daca sunt frumoasa, de ce se uita si tot asa..comenteaza?
laughing
Am iesit de curand cu niste prieteni pe afara, nu prea ies de fel si am postura cam proasta.
Aud si vad intr-una priviri ciudate si mai mereu cand sunt undeva la o masa sau oriunde intr-un local, ii simt pe toti comentand de mine sau copiindu-ma.
Am obiceiul prost de a ma uita excesiv pe oameni, uneori caut validarea aia cum ca e sau nu e ceva gresit la mine si mai mereu o primesc.
O tanti care lucra intr-un club, se stramba ca mine, imi provoca disconfort si am zis in gura mare "Ce fata de proasta are grasa aia".
Nu imi place sa comentez, sa copiez si sa fiu rea cu nimeni, dar oamenii sunt foarte ciudati si rai cand e sa ma afisez undeva din cauza felului in care arat.
In acelasi timp, chiar si cu toate defectele pe care le am, niciodata nu am considerat ca as fi intr-adevar hidoasa, am defecte, tot sunt frumoasa, dar asta nu inseamna ca nu pot sa ma imbunatatesc, sa arat si mai bine. (sa stau mai dreapta ca exemplu)

Mi-e aiurea sa tot vin pe site-ul asta cu aceleasi probleme.
Mereu caut raspunsuri la aceeasi problema. Ce sa fac sa nu ma mai deranjeze si sa pot sa traiesc si eu ca un om normal in sfarsit? Mereu devin trista si ciudata, ma simt judecata de toti, nu ma pot ancora intr-un moment, sa ma bucur ca am iesit cu prietenii. O fi si din cauza ca nu am o ocupatie anume? Dar chiar si asa, problema asta mereu a intervenit oriunde m-am dus, in orice activitate m-am implicat, asta a fost mereu cea mai mare problema. Anxietatea mea generala si faptul ca e atat de exagerat si absurd ca oriunde m-as duce sa fiu luata asa la misto de toti.
Ieri am umblat toata ziua si fix asta am patit.
Fiecare zona a avut cate ceva urat de zis de mine.
De ce sunt toti atat de idioti?
E din cauza ca acord prea multa atentie? Ca atrag eu lucrurile de genul?
M-am saturat pana peste cap de toate problemele astea, stiu ca mereu vor fi acolo, dar nu mai vreau sa fie la nivelul asta si as vrea sa cred si eu mai mult ca..chiar si daca se vorbesc toate lucrurile astea despre mine, ca eu n-am nimic si ca restul sunt batuti in cap. laughing Dar repet, se intampla mult prea des, si vreau sa "move on to better things" si sa fiu "above this" nu sa stau sa incep sa comentez si eu de toata lumea ca mama ce grasa e aia, sau ce moaca are ala sau blabla, e josnic. Si chiar nu imi sta in caracter sa fiu asa, dar vreau sa scap si de problema asta in care ma victimizez constant.
Problema asta imi ocupa la modul cel mai serios tot timpul, nu ma pot gandi la nimic altceva in afara de asta, nu mai fac nimic, stau foarte des, nu fac nimic decat sa ma stresez pe gandurile astea negre. Nu mai ies din casa, mi-e frica sa fac orice. E absurd si din partea mea.
Vara asta vreau sa incep sa merg la sala. Sper ca asta sa ma ajute cu stima de sine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
75 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Asta pentru că le dai importanță, oamenii sunt curioși când văd o persoană nouă în zona lor și de asta
Trebuie doar sa ii ignori, fiindcă ei chiar nu au altceva de făcut, asta e activitatea lor preferată-sa comenteze despre cum arată alții și să iți spuna acum ar trebui sa arate mașina ta...
De fapt ești chiar frumoasă
Pe mine de ex mă interesează în special caracterul ei, daca vorbește cu "p*m" etc, pentru mine nu mai există
Pe mine mă intreseaza ca cei cu care discut sau cu care mă știu să fie pozitiv și să aibă caracter, asta înseamnă frumusețea pentru mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia xanax și nu o sa mai bagi in seama toate chestiile astea probabil de aia Continua deștepții că văd că te lași afectata.tu ești o tipă frumoasa foc așa că nu se pune problema că ai fi urâtă, arăți ca o păpușă numai că ești prostuță că te interesează ce părere au alții în loc să îți vezi de ale tale și să trăiești momentul. uneori și ce gândești exact aia și atragi. Da sportul te va ajuta mult, apucate cat mai repede și o să vezi că te vei simți mai ok mai încrezătoare și îți va diminua și anxietatea. Așa s românii înapoiați nu ai ce sa faci și cum sa ii schimbi.winking

| Swae explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa iau medicamente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Swae):

Ceai de sunatoare si de menta. Nu mai te lua dupa ce spune unu sau altul. Esti frumoasa cum te-a lasat natura si fiecare fata are ceva special care va fi descoperit de baiatul potrivit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Swae):

Atunci schimbați mentalitatea pisate pe părerea tuturor care te ericheteaza fara sa te cunoască sunt superficiali pentru oameni că ăștia nu trebuie sa îți bați capul astea sunt manifestările anxietății nu ai tratato cum trebuie sau nu ai tratato deloc. Sportul te va ajuta cu mult cu siguranță dar cred că o să pui o întrebare că și aia de la gym se uită freak pe tine laughing

| Swae explică (pentru anonim_4396):

Pai sigur voi pati si asta. rolling on the floor)))))) De aia am evitat o perioada lunga de timp sa merg si acolo haha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Swae):

La ce chip de îngeraș ai și eu m-aș uita întruna la tine, daca erai mai uratela îți garantez că nimeni nu se holba așa la tine. Pe un om cu anxietate îl deranjează când cineva se uită insistent pe când pe un om normal îl face să se simtă bine nu stânjenit deși nu e o regulă evident.

| RKBlue a răspuns:

Unii oameni sunt doar rai.Altii nu au altceva mai bun de facut.
Altii sunt curiosi(dar o arata intr-un mod urat sau ciudat). Altii sunt...
Intelegi ideea? Nu exista un singur raspuns.

Unele persoane comenteaza imediat daca vad o persoana frumoasa(si de multe ori spun lucruri negative) si la fel comenteaza atunci cand vad o persoana mai putin frumoasa sau urata(ltot asa, comenteaza intr-un mod negativ)

Oamenii vor comenta mereu, uneori mai mult, alteori mai putin...
Cand vor comenta mai putin? Cand nu iesi in evidenta.
Asta ar insemna sa te schimbi(si de multe ori intr-un mod in care nu te mai recunosti sau care nu te reflecta pe tine sau adevarata ta personalitate).
Schimbarea poate fi benefica atata timp cat o faci strict pentru tine(de la cea fizica la cea psihica), nu pentru altii.

Singurul moment in care e bine sa te pierzi in multime e cand siguranta ta poate depinde de asta.

Nu poti schimba faptul ca unii te vad urata.De ce?
Pai daca in general nu porti machiaj deloc (de exemplu) si incepi sa porti ca sa nu te considere unii urata sau diferita, altii care te considerau frumoasa nu te vor mai considera asa.
E greu sa nu te lasi influentat de parerea altora, dar chiar si asa, e cel mai bine sa incerci sa nu bagi pe nimeni in seama.
Nu conteaza cum arati, cineva mereu va comenta. Daca nu la vedere, atunci pe ascuns.Nu ai ce sa faci.

Incearca sa fi mereu pozitiva cand simti ca unii te ataca sau vor sa te faca sa te simti prost.

| RAY a răspuns:

Tu pui pret doar pe fizic atat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Curaj.

| Swae explică (pentru RAY):

Intr-o lume superficiala ca asta, unde toti fac asta, normal ca pun pret si pe asta. Nu in sensul ca doar asta conteaza, doar ca sunt facuta sa cred in asa fel ca nici macar "normala" nu arat.

| Swae explică (pentru RAY):

Si ca sunt efectiv de rasul lumii, doar o eroare in societatea asta si ca nu am ce cauta pe nicaieri. De ce?

| Dismally a răspuns:

Cred ca problema e mai multi in mintea ta, majoritatea oamenilor nici nu te observa, ti se pare tie ca se uita dupa tine si comenteaza...

| Swae explică (pentru Dismally):

Nu mi se pare.

| Mehigh6693 a răspuns:

Te va ajuta sa capeti incredere in tine daca mergi la sala. Oricum problema pleaca de la psihic, ti-ai format o frica si te stresezi prea mult. De multe ori totul e in capul tau si de fapt nu te critica nimeni. Poate te uiti tu prea fix la oameni si ei zic "uite cum se uita asta la noi" laughing))
In orice caz, incearca sa ai mai multa incredere in tine si sa nu iti pese chiar daca te vorbeste cineva. Daca nu te simti bine schimba chiar si anturajul, locurile unde iesi. Te concentrezi prea mult pe ce ar spune lumea, si totul e in capul tau. Relax, viata e alb negru dar poti sa o faci roz laughing)

| Alverto a răspuns (pentru Swae):

Asta vrei tu sa vezi "Intr-o lume superficiala ca asta, unde toti fac asta, normal ca pun pret si pe asta"
Stai chill, există oameni foarte buni la suflet și pozitivi, recomand: @lectiidesucces (Instagram)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comentează viața altora fiindcă așa sunt băgați în seamă că dacă ar comentao pe a lor nimeni nu ar fi interesat. Așa se întâmplă când cineva e la locul lui/ei și e o persoana mai chill îl/o bârfesc toți sau ei caută să te provoace că să scoată tot ce e mai rău din tine și după tot ei te învinovățesc cam asta e mentalitatea românilor /rromilor, infecte nații.

| Swae explică (pentru Mehigh6693):

Daca ma pastilez, probabil.

| Swae explică (pentru Alverto):

Multumesc frumos

| Swae explică (pentru anonim_4396):

Sa arda cum ii ardea Hitler pe evrei

| Dismally a răspuns (pentru Swae):

Sa stii ca multi oameni patesc ca tine si in majoritatea cazurilor e doar impresia lor.

| Swae explică (pentru Dismally):

Si vor sa testeze pe altii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Swae):

Îmi place sadicismul tau love struck laughing love it

| Dismally a răspuns:

Relaxeaza-te, nu-i baga in seama pe ceilalti si incearca sa te simti bine in corpul tau.

| Swae explică (pentru Dismally):

Asa as vrea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Swae):

Legenda spune că ai o poza pe Facebook
Don't study me You won't graduate laughing

| Swae explică (pentru anonim_4396):

Haha

| Dismally a răspuns (pentru Swae):

Pai incepe, nu te mai gandi la ceilalti, sunt niste idioti oricum happy

| Alverto a răspuns (pentru Swae):

Cu plăcere, apropo poți să ii ii spui cu ce probleme te confrunți, fiindcă asta face el-răspunde la mesaje pentru a ii ajuta pe alții în legătură cu ceva fiindcă a citit foarte multe, dar foarte multe cărți, mai ales pentru dezvoltare personală, doar că trebuie să aștepți fiindcă are zilnic sute de mesaje de la diferite persoane
Seară faină

| Swae explică (pentru Alverto):

Te pomenesti ca cere 2 mil dupa