| biancaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Deci am mare nevoie de cateva sfaturisad sunt de 1 an cu prietenul meu la inceput neam inteles ft bine si totul a fost frumos recunosc atunci eu nu aveam atat tupeu sa comentez tot ce numi convenea chiar daca numi convenea taceam din gura si inghiteam dar era cat de cat bine acum de vreo 3 sau 4 luni nu exista saptamana sa nu ne certam cel putin odata. cel putin zilnic ne certam din cazuta tuturor prostiilorba da dc glumesc eu cu nu stiu ce ba ca am numele necunoscute in telefon a ca m-a sunat nu stiu cine ba ca am id de baieti pe mess ba ca de ce merg nu stiu unde. desi de fiecare data ii spun unde is mereu zice ca nu ma crede ca sunt acolosad ddesi zice ca pot merge unde vreau daca merg undeva dupa ce vin incepe cu reprosurile lui.si aproape zilnic e la fel de foarte multe ori imi inchide telefonul in nas spune ca am doar fite in cap. si eu il sun mereu ca o disperata desi nu vreau sa fac asta tot o fac nu ma pot abtine sa nul sun si mereu imi vine sa plang desi in ultimul timp nu am mai plans de fata cu el tot timpul imi cer scuze chiar daca nu sunt eu mereu de vina si el doar ma ignora si vorbeste sec. afara la fel ne certam sau in oras si de fiecare daca ne injuram reciproc si dupa ce il injur si eu pleaca... si din nou il sun si nu-mi raspunde simi trmite mesaaje de despartire sa nul mai caut ca lui i se rupe de mine sa-i dau pace si acum intr-o zi cand ne-am certat am mers dupa el in fata la bloc si imi totspune sa-i dau pace ca nu mai vrea sa stea cu mine ca nu ma mai iubeste si ca sunt o proasta ca nu gandesc nici odata si ma loveste nu tare dar ma loveste...eu vreau sa-l iau in brate si mainpinge incepe sa ma loveasca tot mai tare si sa ma injure si sa ma faca in toate felurile posibile asa si pana la urma ma tot rog de el si i plang si ne impacam si incepe iar sa fie bine sa-mi vorbeasca frumos si ca orice cuplu normal sa ne sarutam si isi cere sucuze [uneori]dar urmatoarea zis aceleasi certuri inutile si mereu imi zice ca el nu se ia de mine fara nici un motiv ci doar cand fac ceva ca nu i nebun sa se ia de mine fara sa fac nimic dar eu nu mai inteleg nimic crying tot timpul i zic ce fac si e de acord nu comenteaza dar cand ies afara incep reprosurile ce sa inteleg daca la inceput imi zice ca pot sa fac tot ce vreau eu si apoi

sadm-am saturat jur ca nu mai pot mereu plang si sufar din cauza luisad tot timpul am tinut la relatia noastra si el imi spune ca maiubeste dar spunde ca nu poate pentru ca eu nul inteleg si fac fite mereu si nul ascult ca orice zice trebuie sa comentez mereu zice asta pur si simplu nu mai pot nic eucryingvreau sa se inceie toate certurile astea sisa ne impacam dar daca chiar nu se poate nimic asta e mereu imi promit ca n-o sa-l mai las sa ma umileasca si o sa ma despart de el dar nu ma lasa inima simt ca nu pot sta cu el iar cel mai grav e ca m-am culcat cu elsad si ma gandesc ce o sa se aleaga de mine.sad ceo sa spuna lumea ma rog ca nu stie lumea ca eu nu sunt virgina dar totusi eu nu concep sa fiu cu alt barbat ma gandesc si ca e un pacat si de aceea vreau sa raman cu el tot restul vietisad nu as putea concepe sau cum s-ar simti urmatorul baiat stiind ca eu m-am mai culcat cu altu...va rog ajutati-ma simt ca ma lasa toate puterile helppp dau funda pentru cel mai bun rasp multumesc tuturorsad

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Draga mea, in primul rand linisteste-te si judeca putin la rece situatia in care te afli.
Privind povestea ta din afara, tot ce pot sa observ este ca prietenul tau este un om fara scrupule care nu stie sa se comporte cu o fata, care pe deasupra il mai si iubeste! Iti dau un sfat pe care sa-l tii minte toata viata ta si sa tii mereu cont de el: Daca te-a lovit, fugi de el si nu te mai uita inapoi! Daca te-a lovit o data, exista o mare posibilitate sa o faca si a 2-a oara, iar tu, ca femeie, nu trebuie sa induri aceasta umilinta! Toate ca toate, dar trebuie mereu sa ramai cu fruntea sus!
In al 2-lea rand, nu mi se pare normal nici sa te injure! Nici el pe tine si nici tu pe el. Pe langa asta, simplul fapt ca iti spune ca te iubeste de nu mai poate n-ar trebui sa constituie o garantie ca asa e.
Nici gelozia lui exagerata nu e deloc ok. Cum adica, tu nu mai ai deloc viata privata? Trebuie sa te verifice el mereu pe unde esti si ce faci? Trebuie el sa se supere mereu devenind paranoic si inchipuindu-si cine stie ce activitati pe care tu nu le faci? O relatie ar trebui sa se bazeze pe sinceritate si incredere, iar ceea ce imi povestesti tu numai asta nu e! Isi are si gelozia rostul ei, dar intr-o cantitate mica si doar pentru a mentine interesul reciproc al partenerilor. Fiecare trebuie sa constientizeze ca daca nu este atent cu celalalt il poate pierde in orice moment.
Faptul ca ati fost atata timp impreuna si ti-ai inceput si viata sexuala cu el te-a legat foarte tare de el, iar tu acum nu reusesti sa vezi ca el s-a schimbat. Spuneai ca si la inceput existau lucruri care nu-ti conveneau dar nu-i reprosai nimic, probabil de teama sa nu-l superi... si fiind la inceput, fluturasi si inimioare, ii treceai cu vederea defectele, caci vorba aia, dragostea e oarba!
Sfatul meu este sa lasi totul in urma, sa privesti drept inainte si sa gasesti pe cineva care sa te merite! De ce sa stai cu cineva care te face mereu sa suferi? In momentul in care esti intr-o relatie, ar trebui sa va fie bine la amandoi. Exista si momente mai putin placute, dar la voi, mai ales la tine, primeaza suferinta si lacrimile. Nu mi se pare normal!
Uita-l si mergi mai departe! Nu te afunda degeaba in suferinta pentru ca iti faci rau in primul rand tie!
Inca ceva: spuneai ca ti-e frica de ce o sa zica lumea bla bla bla. stai tu linistita, nu spune nimic lumii, ca nu e treaba magarului de unde beau oile apa! Tu nu trebuie sa ramai pe veci cu el doar din motive religioase. Ti-ai inceput viata sexuala cu el pentru ca l-ai iubit, dar asta nu inseamna ca esti legata de el. In momentul in care vei intalni o persoana speciala si vei hotari ca merita dragostea ta in toate formele ei de manifestare, daca respectiva persoana te iubeste cu adevarat te va intelege. Virginitatea nu este singura valoare a unei femei. Mai exista multe altele care suplinesc "lipsa" ei, desi nu as numi-o lipsa. Asta nu inseamna ca gata, trebuie sa te culci cu tot satul, iti dai seama, dar nu inseamna ca daca nu mai esti virgina s-a terminat cu relatiile tale cu baietii!

Ai grija de tine si nu te mai lasa niciodata calcata in picioare de nimeni! Fii puternica si depaseste momentul acesta, caci doar tu esti capabila sa-ti faci viata mai frumoasa prin felul in care o privesti si o traiesti!

4 răspunsuri:
| Bibishorrrr a răspuns:

Buna!sadam citit tot si nu mi se pare ca procedezi bine.Atunci cand un baiat care crezi ca tine la tine da in tine nu te iubeste.Stiu ca tu poate chiar ti la relatia cu el,ai sentimente aprinse fata de el,ai vrea sa continuati, dar daca vezi ca in fiecare zi e la fel? Eu zic sa mai vb cu el foarte calm o discutie lunga sa puneti totul la punct sau daca nu ii convine sau va certati si ep parcursul discutiei eu zic ca nu are rost sa plangi, sa suferi degeaba.Iar daca o sa fie sa va despartiti.eh...incearca sa ii stergi numarul de telefon din lista, mesajele de la el, id de mess si tot ce iti poate aduce aminte de el.Si asa il poti uita.Dar asta depinde numai de tine cat de puternica esti.Bafta! funditakiss?

| danacatalina a răspuns:

Exact dar punct cu punc o pateste prietena mea de la varul meu, sunt impreuna de un an jumate si exact asa procedeaza el, tinand cont ca e varmiu eu vb cu el si il intreb c are de gand si dc face asa.mi-a spus co iubeste pe respectiva dar face asa sa ii arate ca el e baiatul si nu poate sa il prosteasca cum vrea ea.sincer nujt c sfat sa iti dau ca niciunul din care i l-am dat fetei nu a mers. sfatul meu e sa va despartiti ca nu-i viata asta, ea nu poate ca il iubeste mult si crede ca nu mai gaseste altuu in schimb poate tu ai putere sa treci peste.sa fii tare si incearca sa gasesti o solutie buna pentru aman2

| biabianca_8446 a răspuns:

Parca esti ca o "papusa" pentru el...oh go on Arata-i indiferanta si ai sa vezi ca tot el se intoarce la tine. Bafta! kiss

| Andr11 a răspuns:

Am avut si eu o relatie asemanatoare cu a ta si stiu ce simti, dar oricat de greu ar parea sa te desparti de el sa stii ca alta solutie nu este. Oricat iti zice ca te iubeste nu o dovedeste, nu te respecta si nu se va schimba daca situatia asta dureaza de vreo 3-4 luni. Crede-ma ca se va gasi alt baiat care sa te iubeasca chiar daca nu mai esti virgina si sa nu se simta jignit de acest lucru (asta nu inseamna sa devi ca o "curva"). Nu il mai lasa sa isi bata joc de tine si sa se foloseasca de tine. Eu am asteptat pana s-a despartit el de mine, nu fa aceeasi greseala. Nu mai incerca sa ii iei apararea si sa ii gasesti scuze, si poate atunci vei vedea si tu cum este de adevarat.