Stefan
| Stefan a întrebat:

Daca sunteti bolnav, preferati internarea intr-un spital sau la domiciliu? Am pus aceasta întrebare tinind cont de felul cum se acorda asistenta sanitara in spitalele din ROMANIA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miky_5469 a răspuns:

Va inteleg pe toti, conditiile din spitale ( unele ) nu sunt pe masura pretentiilor voastre, dar va intreb intre conditii si viata ce alegeti? Nu credeti ca uneori incercam sa emitem mai multe pretenti decat sa oferim? Nu zice nimeni ca in spital e mai bine ca acasa, dar ia ganditi-va la un hotel cand mergi in concediu si platesti ce conditii ai si ce curatenie? si atunci va inteb eu aici unde nu platiti penteru conditii, si cand infirmiera are un salariu de 500-600 pe luna si sunt in numar putin cum credeti ca ar putea fi mai bine in spital decat acasa? Multi dintre voi ati intalnit persoane rautacioase, fiecare cu gura mare, si poate nu ati primit tratamentul la timp, poate ati fost jignit, sau nu ati fost tratat pe masura asteptarilor voastre, dar sa stiti ca exista si spitale in care lucreaza tot oameni ca voi unde pun suflet si unde pacientii pleaca multumiti acasa, iar cand au nevoie revin unde au mai fost, tot in locul unde au mai fost internati! Repet si spun ca nu peste tot e la fel, si sigur ca mereu vom fi dezamagiti de comportamentul unora. dar va spun ca mai exista si OAMENI in spitale care fac si bine fara spaga si vorbe urate!

12 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Internata! desi sunt proaste acum aceste conditii de spitalizare, poti face toate analizele si investigatiile rapid si au aparatura necesara, fara de care am fi tot pe drumuri la programari... sigur ca acestea nu ti s-ar face asa deodat ', daca nu ar fi plicul cat mai gros de bani la sefa de sectie sau de salon, oricum cu amandoua trebuie sa fi atent si apoi mai sunt si asistentele si infirmierele si portarii, ca deh, si ei trebuie sa traiasca...Lucien.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pacat de medicii foarte buni pe care ii avem. Spitalele sunt, insa, sub orice critica.
Daca s-ar putea sa stau acasa sub ingrijirea unui medic bun, ar fi ideal.Norocul meu ca sunt sanatoasa-tun.

| eni a răspuns:

Depinde de boala. Daca e grava, normal ca nu o sa m-a tratez acasa. Daca faci un preinfract, sau contactezi gripa porcina? V-a tratati acasa?

| xibalba a răspuns:

Evit pe cat se poate spitalele. Deci... acasa. Si nu evit neaparat de conditiile din spitale, ci si de faptul ca medicii... abia se uita la tine daca nu iesi cu banutul. Evident, nu generalizez. Dar majoritatea...asa fac, din pacate.

| Bishop a răspuns:

ACASA!
Nu m-as interna intr-un spital, sunt in stare sa iti faca injectia din usa, decat stai cu fundu in sus pe masa si ti-o arunca din prag, (ma rog, nu chiar toate). Ce noroc pe mine ca tata a fost sanitar in armata, si matusa-mea a facut scoala de asistente (sau ce-o fi aia).

| yuli10 a răspuns:

Evident acasa!
eu cand m-am operat de un chist iarna trecuta, am preferat sa stau in casa 10 zile si sa ma duc cu masina la 12 ore pana la spital sa-mi fac tratamentul intravenos.
spitalul judetean din judetul meu arata execrabil, fara nici cea mai mica dotare. si in plus in perioada respectiva se statea si cate 2-3 pacienti intr-un pat.
am avut fisa de internare dar m-am inteles cu doctorii sa ma lase sa stau acasa si sa vin doar la tratament, ca stim si noi cam cat de usor sunt unii doctori de convins cand ai portofelul la tine...

| 1968 a răspuns:

In spital esti mai aproape de doctori si esti an siguranta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer, fara dubiu, internarea in spital...indiferent ce se spune, se crede sau se mediatizeaza, din punct de vedere profesional, medicii nostri sunt bine pregatiti...am avut de curand o experienta legata de asta si - daca as fi in situatia de a o lua de la capat - as face aceeasi alegere! Retine ca ulterior interventiei suferite in spitalul de stat(ca sa spun asa!) am mers la o clinica particulara, iar medicii de acolo au fost uimiti de acuratetea unei interventii facute intr-un spital din provincie...asa ca...
Sanatate!
Singurul minus ar fi lipsa materialelor de curatenie, dar si cu minumum necesar, spitalul era curat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e mai grav, in spital, totusi medicii sunt profesionisti, majoritatea, desi mai sunt si unii care te lasa sa mori cu zile daca nu deschizi portofelul.

Daca as avea ceva probleme, este un medic foarte bun in timisoara, a fost si medicul parintilor mei, am incredere in el, deplina. N-o sa crezi, dar a operat si pe gratis, batrani care n-aveau bani nici macar sa-si cumpere medicamente sau mancare.Nu stiu daca mai exista cineva ca el, dar pentru ca el totusi face ce face, merita sa spun ca nu toti doctorii sunt la fel, adica flamanazi dupa bani, nepasatori fata de bolnav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Numai în situaţii de maximă urgenţă: intervenţie chirurgicală, scoaterea din starea de urgenţă, etc.
În rest, tratament ambulatoriu.
Nu îmi este drag sistemul sanitar. Să nu contrazici doctorul că l-ai jignit, chipurile. Nu sunt în stare de un dialog medic-pacient, aşa cum spune jurământul lui Hipocrate. Mulţi nu au auzit de el, nu erau prezenţi la cursuri!
De cea mai joasă speţă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer internarea oricat de rea ar fi,( pana si infirmierele se poarta urat si astepta sa le intinzi cate ceva ) pentru. ca am posibilitatea sa efectuez analize si sa fac investigatii ample ( pe bani grei,- in plic doctoritei ce raspunde de salon sau de sectie ). Oricum este mai bine sa faci investigatii ample stand internat decat sa te programeze la calendele grecesti...
eu am stat pe lista de asteptare din luna februarie la clinica SANADOR, ca abia acum in septembrie sa imi vina randul la un RMN ...Stiu ce inseamna reactia nepotrivita a asistentelor din Spitalul Municipal ( se vede lipsa Prof. DR Oprescu de acolo )care au pretentia sa le inmani mereu ceva in buzunarul incapator al halatului, special conceput... E jale mare acum in spitalel tari si jecmaneala mare ...de la, portar, - pana la sef de sectie, etc... Oare ce face noul ministru al sanatatii si cum vegheaza el la binele nostru al parintilor lor, - pensionari acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am raspuns de 2 ori la intrebare si tot de atatea ori nu mi s-a afisat raspunsul, ce sa fie oare, este defectiune la TPU?