| anonim_4396 a întrebat:

In Romania e mai importanta catedrala "neamului" in loc sa avem spitale in care sa ne putem trata ca in alte tari din Occident.
Numai in Romania avem mai multe biserici decat spitale,iar in cartierul in care locuiesc eu sunt doua biserici si numai un spital.
Un spital in care, atunci cand te internezi, te pune sa mergi cu pijama, pansamente si pastile. Iar ca sa iti accepte internarea trebuie sa platesti 1500 lei ( mita ) pentru ca sunt "prea putine locuri in spital".

In tot orasul in care locuiesc ( Brasov ) gasesti zeci de biserici si in oricare cartier ai merge auzi numai clopotnite.
Iar spitalele sunt infece,pline de boli si gandaci,igrasie pe pereti,iar atunci cand te internezi intri cu o boala si pleci cu trei.
Sa reamintesc tragedia Colectiv cand multi tineri au murit din cauza infectiilor din spitale.
Sau mai recent tanarul din Piatra Neamt care a murit intr-un spital din Belgia tot din cauza unei infectii luate din "spitalele noastre curate'.
Industria la pamant,paduri se fura, guvern mafiot avem, premier analfabet avem, biserici avem, spitale avem ( nevoie ).

Si in Romania avem infrastructura, cum e bunica in gura. Si totusi ne laudam cu catedrala neamului.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La Ultimul Drum te pregatesc doctorii si te conduc preotii.
Chiar daca scapi de doctor, de moarte tot nu scapi...

Medici am vazut multi plecati din tara, dar politicieni si preoti doar daca au evadat de puscarie.

Eu am o propunere: daca CMN are buncar anti-atomic, atunci pe timp de pace sa fie folosit ca psihiatrie pentru vecinii de la palatul de alaturi.

| RAY a răspuns:

Romania are nevoie de Ratiune si un Führer care sa o cunduca cu o mana de fier, avem nevoie de spitale, desigur, dar de ce ne plangem si nu facem nimic?
daca stati acasa si nu votati nu va mai plangeti, cei drept pe cine sa votezi?

| SG1995 a răspuns:

Educația în primul rând tată, vrei să conduci o gloată: Ține-i proști.

| AFR81 a răspuns:

Terminati cu prostiile astea. Nu din cauza construirii catedralei nu s-au mai facut spitale. Chiar daca propaganda pune constant accent pe asta. Cum a spus cineva: daca faceau un stadion, nu mai faceati atata gura. Tind sa cred, din tot ceea ce vad la televizor, ca a fost inceputa o campania impotriva bisericii. Nu sunt genul care sa mearga la biserica, nu am dat bani niciodata acolo, insa am fost intotdeauna echidistant fata de tot ceea ce se intampla in tara. Nu sunt de acord cu faptul ca o mare parte dintre membrii BOR se plimba in masini scumpe, iar pe Episcopul Husilor sau pe Teodosie al nostru din Constanta i-as bate de dimineata pana seara, insa de aici pana la a face propaganda nesimtita si la a face legatura intre toate relele din tara si BOR sau, mai nou, Catedrala Mantuirii Neamului, e mult prea mult, iar cel care face asta da dovada de prostie crasa. Sunt bani destinati sanatatii, culturii, sportului si asa mai departe. Depinde de guvern cum ii imparte. Catedrala va fi un simbol al Bucurestiului si va aduce, evident, un foarte mare plus din punct de vedere turistic. Asta inseamna bani la buget. Sunt foarte multe probleme in tara, dar hai sa nu fim absurzi.

| SG1995 a răspuns (pentru AFR81):

Da, va rămâne un simbol al dobitocie și megalomie mioritice, simbol din care BOR va scoate milioane netaxabile.

| xerxes1 a răspuns:

S-au gandit probabil ca de ajuns la biserica oamenii oricum ajung pentru înmormântare, spitalul doar intarzie cumva asta si asa au eliminat etapa intermediara.

| EcceHomo a răspuns (pentru xerxes1):

Unii s-au gândit, alții s-au rugat.
În Matei 6:7 avem:
"Când vă rugaţi, să nu bolborosiţi aceleaşi vorbe, ca păgânii, cărora li se pare că, dacă spun o mulţime de vorbe, vor fi ascultaţi."

Cine se roagă cum trebuie, primeşte!

| xerxes1 a răspuns (pentru EcceHomo):

Am inteles.
Multumesc!

| xerxes1 a răspuns:

Traim intr-o tara plina de cretini.
Asta ma ingrijoreaza pentru ca stiu ca nimic nu este intamplator.

| Mircea08 a răspuns:

Catedrala nu foloseste la nimic dar invatatura care se da in orice biserica este de folos. Cei care cunosc acea invatatura nu spun ca au un premier analfabet si nici nu-i intereseaza infrastructura, asa ca au scapat de griji si au lasat celor care se pricep sa-si faca probleme si atunci cand acestea nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar de stadioane de ce nu s-a plâns nimeni?
E mai importantă Arena Națională, Noul Oblemenco sau Cluj Arena decât un spital? Acolo n-am auzit discuții.
Să nu fiu înțeles greșit, nu dau 2 bani pe biserici, dar urăsc modul ăsta de a pune problema cu spitalele și autostrăzile.

| Alexandru250201 a răspuns:

Sincer nu prea ai ce sa faci, decat sa speri ca in viitor toate astea se vor schimba

| venividivici2017 a răspuns:

In Romania,oare ce mai merge,in afara de coruptia politicienilor ajunsa la cote maxime si religie? Cum se poate controla un popor? Manipula? Prin religie! Asadar, o mega grandioasa constructie, intr-o astfel de tara, oare ce vrea sa demonstreze? Ca suntem un popor cu instinct de turma, un popor crestin.In loc sa se aloce fonduri pentru spitale, autostrazi, infrastructura, invatamant, acei bani se alica bisericii.3 ani de la Colectiv si inca arsii sunt trimisi cu avionul militar in alte tari fiindca nu avem conditii de anul 2018; lipsa lipsa spitalelor, lipsa bunului simt.Romania este vai de ea ca tara.Ma felicit ca am plecat din Romania!