Întrebare recomandată | Numele384637 a întrebat:

Daca tatăl meu are diabet de tip 1 si eu nu mănânc dulciuri... voi face si eu diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Probabil nu vei face. Dar diabetul mai are si alte cauze in afara de consumul exagerat de dulciuri. Unii il fac de la stres, altii...
Fa-tide 2-3 ori pe an un test de sange pentru diabet. Se ia din deget si costa vreo 10 lei.

| Numele384637 explică (pentru Demidol):

Da vad ca sti ce zici!

17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Diabetul nu se face din cauza consumului de dulce, acesta este un mit, sau un lucru fals ca persoanele care maninca dulciuri fac diabet, la o persoana sanatoasa, după ce maninca dulce pancreasul secretă insulina, dar la cei cu diabet pancreasul numai poate secreta insulina, si cei care au diabet pot minca prajituri fara zahăr facute special pentru diabetici.

| Numele384637 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e un mit

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Numele384637):

Daca tu stii mai bine decat doctorii atunci sa fi sanatos si nu ne mai intreba, tu le stii pe toate, diabetul nu sde face de la dulciuri si pace. Altele sunt cauzele, dar odata depistat diabetul numai scapi de el niciodată.

| RAY a răspuns:

In primul rand observ ca nu stii ce inseamna diabetul
gradul 1 e cand pancreasul numai poate da insulina, asta nu se intampla ca manci dulciuri, diabet gradul 2 pancreasul da insulina dar organismul numai se poate se poate folosi asa bine de ia, de diabetul asta poti avea parte daca esti supraponderal, obez

| Numele384637 explică (pentru RAY):

Loi fi incurcat oricum tata e slab.

| RAY a răspuns (pentru Numele384637):

Daca e sa ai o sa ai simplu, totul e sa faci sport, sa manci sanatos, nu uita sa razi in fiecare zi

| Mosotti a răspuns:

Diabetul de tip 1 nu se prea mosteneste decat in procent mic, iar diabetul de tip 1 apare in general inainte de 30 de ani, cel mai mult in copilarie.

Deci poti manca si dulciuri dar in limita sa nu te ingrasi.
Si daca sa zicem ca l-ai face, nici nu cont ca mananci sau nu, oricum l-ai face.
DZ 1 apare ca urmare a faptului ca sistemu imunitar da anticorpi ce distrug celulele beta din pancreas care produc insulina, le confunda ca si cum sunt dusmanii corpului, deci nu are treaba cu dulciurile, el vine la cine e sa vina.
Am explicat ca sa intelegi si de ce nu are treaba cu dulciurile.

Nici diabetul de tip 2 nu se face de la dulciuri, vine si ala si la cei ce nu mananca mai delod dulciuri si chiar care nu sunt grasi.
Genetica e cauza si atat. Dar asta apare in general dupa 45 de ani in colo.
Ala se cam mosteneste in proportie de 50 %, dar procentul e mai mare.
Fetele mostenesc de la tata, baietii de la mama DZ 2 cat si alte boli cronice gen tensiune, dislipidemie si altele.
Alimentatia aiurea si stresul doar agraveaza si scot sensibilitatea la suprafata, nu sunt nicidecum cauza, ca altii cu genetica bune nu fac DZ 2 nici daca au stres si mananca aiurea, si nici daca sunt mai grasi.

| Andreeush a răspuns:

Nu e o regulă să faci și tu diabet.

| Donsavas a răspuns:

Dacă te ingrasi prea mult si exagerezi cu dulciurile, da, vei face si tu diabet.

| alina2k18 a răspuns:

Nu e o regula sa faci si tu, riscul este de 6% conform cercetatorilor.

| RoCkKiD a răspuns:

Posibilitatea exista pentru ca istoricul familial e un factor de risc. Despre treaba asta ar trebui sa discuti cu medicul de familie.

| Numele384637 explică (pentru RoCkKiD):

Ala abia scrie foi...

| 1231242 a răspuns:

Da

| Numele384637 explică:

Tata meu are de 20 de ani și stiu si eu ce e diabetul si ca nu scapi de el

| Demidol a răspuns (pentru Numele384637):

Adevarat, este o boala care nu se trateaza. Dar cu regim sever poate fi tinut in frau. Inteleg ca tatal tau este deja la insulina. Pacat. Sanatate multa!