| mariana_3400 a întrebat:

Daca te pieptani prea mult ( sau prea des ) e de rau? de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce este de rău?
Cel puțin o dată pe zi trebuie să te pieptăni pentru a descurca părul!
Pa, pa.

| Tania a răspuns:

Nu,doar ca se poate ingraja parul mai repede si sa nu te zgarii din greseala pe scalp cu pieptanul, dar eu zic ca e ok.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Da. Evita pieptanatul prea des. Indicata ar fi peria de par ( de cate ori vrei ), iar pieptanul doar dimineata si seara ( pentru a descurca si aerisi bine parul ). Conteaza foarte mult materialul si modelul atat a pieptanului cat si a periei.
Deasemenea, nu te pieptana cand ai parul ud. Asteapta sa se usuce ( natural daca se poate ) macar partial, daca nu complet.
Model de piaptan pentru parul lung ( dinti subtiri si desi) :
http://i.clubafaceri.ro/......59_big.jpg
Model de piaptan pentru par scurt ( dinti mari si rari ):
http://crescatoriainka.ro/img/utile/piaptan-metalic.jpg

| AngieT a răspuns:

Slabesti radacina atat tot tongue

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Nu stiu daca e chiar de rau dar nu cred ca e indicat pentru ca de fiecare data cand te piepteni iti cad fire de par acum nu ma intelege gresit trebuie sa ne pieptanam de cateva ori pe zi dar nu exagerat. acum depinde si de tipul parului daca ai unul care se incurca normal ca trebuie sa il piepteni mai des dar daca nu se incurca e mai bine. sper ca te-am ajutat oricum asta este parera mea te pup :*

| ynna93 a răspuns:

Eu ma pieptan foarte des.ca nu`mi place cand se deranjeaza.si nu cred ca`i de rau.

| TheLastDancer15 a răspuns:

Ca iti cade parul

| DanielaCst a răspuns:

Pai...paote fi de rau sau nu...depinde de tipul de perie/piaptan.Cel mai bine este sa te pieptani cu un piapten cu dintii rari. happy

| vlad_1897 a răspuns:

Nu este de rau deoarece prin pieptanat iti masezi pielea capului, relaxand-o.