| yonutz63991 a întrebat:

Daca termini facultatea de medicina(6 ani) devi medic rezident, nu? Care mai sunt etapele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| yo547 a răspuns:

Buna sunt asa-Masterat, Rezidentiat si ultima Doctorat.Sora mea este doctor si chiar ea mi-a spus. Funda?

| Ralucabianca12345 a răspuns:

Master la medicina nu exista! După ce termini cei 6 ani de facultate, susții un examen național care se numește Rezidentiat. În funcție de punctajul obținut afli dacă ai luat sau nu examenul. După care urmează alegerea specializării atenție tot pe seama punctajul obiltinut la Rezidențiat. Așa ajungi medic rezident. Apoi după terminarea anilor de Rezidentiat intre 3 și 6 susții din nou examen pentru medic specialist și după alți ani pentru medic primar. Doctoratul poate fi efectuat și in perioada rezidentiatului.