| yonutz63991 a întrebat:

Daca termini facultatea de medicina(6 ani) devi medic rezident, nu? Care mai sunt etapele?

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ca sa devii medic rezident sustii un examen dur.

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Da devii medit și ai loc de muncă asigurat. Așa are fratele prietenei mele.

| yo547 a răspuns:

Buna,etapele sunt masterat-rezidentiat-doctorat. Funda?

| suntserios a răspuns (pentru yo547):

Alea sunt etapele la orice alta facultate numai la medicina nu.

| Liviu4you a răspuns:

Dupa ce termini medicina vei lucra 2 ani ca intern (cred ca asa se spune, cuvantul e din engleza si nu stiu daca exista ceva asemanator si in romana), apoi trebuie sa sustii un examen, dupa care incepi rezidentiatul (4 ani) si apoi mai e ceva, fellowship parca se numeste, 1 an sau 2, nu sunt sigur.

P.S.: Si eu vreau sa dau la medicina. Poate ne intalnim pe la Cluj.

| suntserios a răspuns (pentru Liviu4you):

Presupun ca tu nu vorbesti despre pasii de urmat din Romania pentru ca nu exista ceea ce spui tu acolo. Sa stii ca in tara la noi nu e cum vezi tu prin filme.

| Liviu4you a răspuns (pentru suntserios):

Din moment ce te-ai apucat sa comentezi trebuia sa-i dai si raspunsul celui care a intrebat. S-ar putea sa ai dreptate in legatura cu stagiarii, la noi s-ar putea sa nu existe asa ceva, dar ma cam indoiesc pentru ca tin minte ca am citit undeva despre asta (in sfarsit mi-am amintit traducerea: intern=stagiar)
sau parca stagiatura o faci inca din anii de facultate; oricum exista!
Apoi trebuie sa ma corectez in legatura cu rezientiatul: rez. dureaza in functie de ce specialitate iti alegi, spre exemplu, daca vrei sa devii neurochirurg trebuie sa faci 7 ani de rezidentiat.

| suntserios a răspuns (pentru Liviu4you):

E destul de simplu, esti student la medicina 6 ani, apoi de examen de rezidentiat la specialitatea pe care o vrei, dupa terminarea rezidentiatului dai examen de medic specialist. daca iei acest examen devii medic. mai poti da apoi un examen de medic primar.

nu exista stagiari nici fellowship, asta sunt prin filme cu medici sau prin alte tari.