| yonutz63991 a întrebat:

Dupa ce ai facut facultatea de medicina ai putea lucra in strainatate ca medic rezident? Stiti cunostinte care au plecat in strainatate ca medici? Le-a fost greu? Diplomele sunt recunoscute?

Funda!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt multe oportunitati sa faci rezidentiatul in strainatate.In tara noastra sunt salarii de mizerie, dar daca te duci in Marea Britanie de ex poti ajunge sa fii platit foarte bine si sa ajungi un medic foarte bun.
Daca te duci in tari ca Finlanda, Suedia, Danemarca ei iti platesc pana si cursurile de invatare a limbi, iar salariul in functie de specializare poate ajunge si la 5000 euro pe luna.Gasesti multe informatii pe net.
Si eu imi dorec sa fac asta, dar e grea medicina si se merita daca ai de gand sa pleci in strainatate.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Cunosc multi care au plecat.Mai ales in Germania. Absolvenţii de medicină din România pot începe rezidenţiatul în Germania fără examen şi să primească în plus un salariu lunar brut de 3.300-3.700 de euro, la care se adaugă sume consistente din orele de gardă.

| karsivan a răspuns:

Da, da, nu este foarte usor, da sunt recunoscute.