| Marianahsvvd a întrebat:

Dacă ti se scoate nervul de la o măsea/dinte și sa zicem ca iti cade tratamentul/plomba și nu te duci sa ti-o termine recent și iti intra resturi de mâncare etc, te poate durea din nou și cu nervul scos? Sau după ce iti scoate nervul nu te mai doare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De peste un secol s-au inventat SCOBITOARELE.
Daca cureti resturile de mancare din carie si clatesti foarte bine dupa, atunci se evita infevtarea dintelui.
Totusi, este indicat sa mergi cat mai repede la dentist, sa plombeze gaura, inainte sa se sparga dintele.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil sa te doara si chiar sa se infecteze daca ti-a cazut tratamentul.
Evita sa mananci in partea aceea si spala-te pe dinti imediat cum ai mancat si fugi imediat la dentist, ca sa ti-o astupe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nervul nu te mai doare, dar poti face o infectie de toata frumusetea

| Lioana a răspuns:

Daca ti-a scos nervul nu te mai doare, dar daca nu mergi la dentist sa plombeze maseaua se va caria mai tare pana se va distruge de tot. Va ramane doar radacina din ea, si poate cauza infectii.
E pacat sa pierzi maseaua. Mai bine o plombezi cat se mai poate salva.

| Brizbriz a răspuns:

"Sau după ce iti scoate nervul nu te mai doare"
dap, nu mai doare... NERVUL

dar, doare falca, dupa ce se umfla jumatate de fata cat un balon de fotbal american tongue
deci, nu te duce la dentist, abia astept sa te vad la stiri, cea mai umflata fata din lume big grin

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Dacă nervul a fost omorât și scos, nu ar mai trebui sa doară. Poate sa simți un disconfort dar durere nu ar trebui sa simți. Crede-mă, am fost în aceeași situație și știu foarte bine.