| Crisstinayy12 a întrebat:

Acum 3 ani femeia care trebuia sa imi sigileze dintii m-a mintit si de fapt a sigilat doar unul si mi-a cerut 900 de lei.

Acum am 9 ani, aproape 10 si am mers la stomatolog pentru ca aveam o gaura intr-o masea. Mama mea a zis ca e carie. Stomatoloaga a vazut ca caria era pana la nerv si a trebui sa mi-l scoata. Acum il am scos. Ce se poate intampla? E doar vina ca nu mi i-a sigilat...si recunosc ca nu prea ma spal pe dinti pentru ca mi-am pierdut caietelul meu preferat in care imi noteam zilele big grin.

Trebuia sa imi puna ceva medicament pe dinte, pe gaura aia. Am stat cu ea o zis apoi am mers la dentist.

- Te mai doare maseaua?

Pe mine nici inainte nu ma durea maseaua, doar cand intra mancare in gaura ma durea. Cand tineam pe dinte sau apasam pe el nu durea, doar cand intra mancarea in gaura. Si mi s-a parut ciudat de ce m-a intrebat asta, pentru ca daca m i-a pus medicamentul nu avea cum sa intre mancarea acolo pentru ca era ca o plomba. Dintele nu ma durea deloc doar cand faceam cu scobitoare in gaura sau cand intra alimente acolo. Gingia nu durea. Trebuia sa imi scot nervul sau a gresit? sad. Si ce se intampla fara el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| D3I3 a răspuns:

Și mie fix asta mi-se întâmplă. Am 13 ani aproape, dar am deja un dinte de minet scos și mai trebuie să-mi scoată unul ( cred ). Fix ca la tine este.

| AlexCris a răspuns:

Ai ramas fara un dinte/masea, cel mai probabil ti se va vindeca locul de unde sa sustras maseaua/dintele si gata. nu se va intampla nimic.

| Crisstinayy12 explică (pentru AlexCris):

Mi s-a scos nervul, nu maseaua

| Crisstinayy12 explică (pentru AlexCris):

Era dinte de minte, nu mai cadea .....am uitat sa scriu