| alma200033 a întrebat:

Cand trebuie scos nervul unui dinte?
Dc iti scoate nervul cade dintele?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nervul este scos cand caria a fost atat de mare incat a facut infectie la radacina dintelui si doare foarte rau.
Atunci se curata infectia, se scoate nervul si se umple cu un ciment dentar ca sa nu s emai umble la ea. Dintele poate fii folosit in continuare si nu mai doare deloc, pentru ca are nervul scos.
Dintele sta intr-o radacina, nu in nerv!
Chiar daca scoatele nervul, dintele mai are inca radacina si nu cade!

Dar, de ce nu pui tu intrebarea asta lui mama sau tatal tau?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nervul se scoate cand caria e atat de avansata incat nervul nu mai e protejat.

dintele este tinut de radacina nu de nerv, deci nu cade

| OoBunnyoO a răspuns:

Cand caria este prea adanca.

Nu iti cade dintele daca nervul este scos. Doar isi schimba culoarea.

| alma200033 explică (pentru OoBunnyoO):

Si ce poti face cand esi schimba culoarea?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru alma200033):

Nimic. Nu poti decat sa il imbraci cu portelan. Insa daca este un molar, care este in spate nu ar trebui sa fie nicio problema. Dintele ramane tot alb, insa devine un alb-gri, in loc de alb-galbui.

Insa daca ai avea o carie care a ajuns la nerv te-ai tavali pe jos de durere. Si chiar si in cazul asta dentistii in general evita sa scoata nervii si o fac numai im cazurile in care este absolut necesar.

| alma200033 explică (pentru OoBunnyoO):

La mine de ce am putin pe cativa dinti marginile transparente?
Nu sunt lucrate la ele!
Si se poate curata o carie intre dinti cand ai aparat dentar?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru alma200033):

Este posibil sa fie placa bacteriana sau smaltul dintelui care a fost deteriorat. Placa este usor de inderpartat, iar marginile transparente, depinde unde sunt si cat de mari sunt, insa in mod normal daca nu sunt foarte mari si nu sunt foarte vizibile nu ar trebui sa te ingrijorezi.

Cu aparatul dentar nu se poate curata caria. Insa daca dentistul considera ca este mare, atunci iti va da aparatul dentar jos, iti va curata caria, iar apoi iti va pune aparatul la loc. Daca nu, probabil va astepta pana cand va trebui sa umble la aparat.

| alma200033 explică (pentru OoBunnyoO):

Mie mi-a zis ca poate curata si cu aparatul dentar...ii in fata intre dinti

| OoBunnyoO a răspuns (pentru alma200033):

Daca el ti-a zis ca poate curata caria fara sa scoata aparatul, inseamna ca poate. Daca este o carie mica sau usor accesibila, se poate.