| MorcovMajestic a întrebat:

Daca ti se scoate o masea complet, se mai poate baga acolo implant oricand?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu. Dupa extractie trebuie sa stai o perioada de timp pana se vindeca gingia si astupa golul de acolo, dureaza de obicei cateva saptamani, poate chiar luni. Trebuie sa faci radiografii sa se vada nivelul osului, daca se poate pune implant acolo, daca nu, se va face aditie de os pentru a se putea insera implantul, osul daca nu mai are radacina (adica dinte) se resoarbe si i se scade volumul in timp, dar depinde acum si de anumite conditii ale organismulu, uneori daca nu iti pui implant intr-un interval de timp, dintii de langa vor migra ca sa astupe spatiul ala s va trebui sa porti aparat dentar ca sa desparta iar zona pentru a pune implant, se complica treaba dar se rezolva, cand e vorba de dinti se rezolva orice daca ai bani.

| Brizbriz a răspuns:

Da... dar
dar, daca nu ai destul os acolo, atunci trebuie sa iti faca transplant de os din alta parte, care costa in plus si numai ieftin nu e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricand? Nu chiar, oarecum... Dupa un timp apare resorbtia osoasa ceea ce inseamna ca osul din locul extractiei se subtiaza/atrofiaza si devine tot mai dificil sa pui un implat. Va trebuii sa faci aditie osoasa, proces destul de costisitor care are are niste riscuri.
Daca ai o masea foarte cariata si nu poate fi tratata extrage-o, chiar daca nu iti permiti un implant acum, deoarece poate afecta restul dintilor/maselelor. Daca doresti neaparat un implant incepe sa strangi banii pentru el, in caz contrar, daca dantura iti permite, poti pune o punte dar si aceasta vine cu niste dezavantaje(sacrifici niste dinti posibil sanatosi si rebsorbtia continua)

| nukeyly a răspuns:

Da, dupa vindecarea totala a zonei, dar toate la timpul potrivit, asta daca vrei sa te incadrezi in bugetul potrivit, daca ai buget infinit poti face orice oricand cerul e limita.
https://www.youtube.com/watch?v=zc2lG5Th-TI
https://www.youtube.com/watch?v=NHCgv3qilak