| Amely21 a întrebat:

Dacă mi se scoate o măsea, ce se mai poate face ca să nu fie gol acolo, care sunt posibilitățile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca scoti maseaua poti face doar 2 lucruri:

1. Implant dentar - in care se face operatie si se introduce un surub metalic in osul gingiei, peste care se pune un dinte de portelan. Procedura dureaza 3-4 luni si costa in jur de 2000 euro de dinte.

2. Coroana dentara sau punte, formata din 3 dinti, cel din mijloc fiind fake, intrand in spatiul gol al maselei scoase, iar celelelte doua sunt imbracaminti pentru dintele din stanga si dreapta, pe care intra si se sustine puntea. Pretul este intre 500 si 1000 euro.

In situatia in care decizi sa nu scoti maseaua, fiindca are inca radacina buna, se trateaza caria, se scoate nervul si se pune un pivot metalic in radacina dintelui, iar deasupra un dinte fake de portelan.
Pretul poate ajunge intre 500 si 1000 euro, din cauza multiplelor proceduri.

| Amely21 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca nu mai e bună rădăcina...deci doar coroana dentară e varianta? Parca mi-a zis ca e afectat cata și osul, deci nu poate să pună șurub.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amely21):

In cazul asta, nu-ti raman decat alternativele:
- implant dentar
- sau punte dentara

suntserios
| suntserios a răspuns:

Implant

| sierra1 a răspuns:

Câți bani aloci pentru a "face ca să nu fie gol acolo"?

| Drimmero a răspuns:

Implant sau punte pe maselele alaturate dar strici 2 masele sanatoase in plus pentru una, deci implantul ramane cea mai durabila si buna solutie.

| Amely21 explică (pentru Drimmero):

Și cât costă un implant?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Depinde de la caz la caz. Poti scapa cu vreo 1000-1200 RON, poate sa te duca si pana la peste 5000.

| Drimmero a răspuns (pentru Amely21):

Alea bune si de calitate cu toate componentele in jur de 1.000 de euro bucata in Romania

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Drimmero):

Vrei sa spui 3, se pilesc de obicei 2 dinti din spate si unul din fata, sau invers daca nu sunt destui dinti in spate
iar daca un dentist nu face asa inseamna ca e un rahat nu dentist
ceva in legatura cu stabilitatea puntii

insa implantul e scump cu spume, cel putin 800eu si poate ajunge si la 3000, chiar mai mult daca ai nevoie de alte chestii cum ar fi transplant osos (nu e destul os in care sa puna implantul, asa ca ia os din alta parte si il pune acolo)

| Frank51 a răspuns:

Implant sau punte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Implant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu se pune o altă măsea cu pivot.
Dacă vreodată ai probleme cu un dinte sau măsea mergi urgent sa-i scoată nervul si asa rămâi cu osul acela ani buni.
Daca nu scoti intr-o luna nervul atunci se compromite tot dintele si apoi radacina.

| EcceHomo a răspuns:

Depinde câți ani ai. Un aparat dentar poate rezolva problema.

| Nouvel a răspuns:

Punte, mai ieftin si mai simplu.
Implant, mai scump si de durata, pana se vindeca locul.