| anonim_4396 a întrebat:

Daca tii dieta, e vreo problema sa consumi sucuri cu indulcitori, dar fara zahar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Depinde de ce dieta ti... sunt diete unde nici fructoza nu e permisa... fructele in sine contin multa fructoza care e tot un fel de zahar... deocicei in diete nu sunt recomandate nici macar sucurile cu indulcitor... mai ales daca e carbogazos... incearca daca tot vrei sa bei suc sa iti faci tu acasa din zahar, sau inlocuieste sucurile cu ceai de fructe sau ce ceai iti place... fara adaos de zahar... asta daca dieta pe care o ti iti permite... sanatate

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu consuma decat sucuri naturale preparate de tine acasa sau apa plata.

| psiholoaga a răspuns:

Depinde de dieta. In general, ar fi bine sa nu consumi indulcitori; pacalesti ficatul. Am citit undeva ca mai bine mananci ceva cu zahar si iti faci pofta, decat sa consumi regulat alimente cu indulcitori sintetici. Stoarce acasa portocale, piersici, struguri, kiwi si orice alte fructe iti plac si o sa ai un suc natural si bun diuretic.

| dispe a răspuns:

Apa plata si atat. Daca nu o poti bea pune cateva felii de lamaie sa-i schimbe gustul. Multa bafta!