| anonim_4396 a întrebat:

Daca un avion se prabuseste deasupra unui ocean, se face tot praf? Daca nu s-ar face praf, iar avionul ajunge la fundul oceanului, oamenii mai au oxigen? Cat o sa mai traiasca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu se prabuseste deasupra, ci IN ocean. Impactul cu apa la viteza cu care va lovi avionul suprafata oceanului are o forta distructiva similara cu un impac cu solul, deci nu ajunge nicaieri. Presupunind prin reducere la absurd ca pilotul ar avea pile cu Poseidon si avionul ar incepe sa se scufunde intact, la o anumita adincime va face poc din cauza presiunii si se va umple cu apa. Presupunind inca o data o absurditate, si anume ca ar ajunge intact la fund, oxigenul ar ajunge pentru cateva ore, probabil.

| ziftode a răspuns:

Cauta filmul Sully, motto-ul filmului e:
"that son of a 8lTCH landed a jet on water"

"nenorocitul" a aterzat cu un avion cu reactie pe apa
ghilimele pentru ca engleza spune ca e de fapt un compliment, SERIOS!

sunt o tona de factori, cat de bun e pilotul, cat de groasa e problema care face avionul sa se prabuseasca, etc.
in general mor toti la impact, majoritatea partilor din avion se scufunda (nu toate), daca apa e prea rece mor in apa, daca e plin de rechini, ii mananca rechinii, daca prabusirea se face in mijlocul Pacificului si supravietuiesc impactului poate sa nu ii gaseasca nimeni pana mor de sete, etc.

la intrebarea ta, e aproape imposibil ca un avion sa, se scufunde fara sa se depresurizeze si cu pasageri la bord, in general daca ajunge presurizat sa se opreasca pe apa, se deschid caile de evacuare si se evacueaza calatorii, plus ca sunt un fel de topogane facute din plastic care au marginile care se umfla ca la o barca pneumatica

vezi Sully, mi s-a parut demential!winking

| gabicoo a răspuns (pentru ziftode):

Sully a aterizat pe suprafața unei ape curgătoare de pe continent ( Hudson river ) de aia au scapat cu totii. Daca ateriza pe supafata oceanului nu supravețuia nimeni.

| ziftode a răspuns (pentru gabicoo):

Omul a vrut sa vada "ce e aia" "crash on water"

evident ca ce spui tu e absolut corect, mai ales la tempertatura aia a apei (in ocean ar muri toti, fara nici o exceptie)
insa, de aia face filmul sa fie absolut demential si o replica in film care descrie exact ce spui tu:
"niciodata nu am fost mai fericit sa fiu in NewYork"
si se refera ca in cateva minute primul BAC (ambarcatiune, nu examen, ferry in engleza) era deja langa avion si lua pasageri la bord, iar in 24 de minute 7 bac-uri si scafandrii de la "rescue" au pus toti pasagerii in siguranta, dupa care i-au dus la mal
LUCRU IMPOSIBIL IN MIJLOCUL OCEANULUI!