| Anonim007363628 a întrebat:

Bolile psihice se transmit de la mamă la copil?
Eu am fost sănătoasă la naștere însă mama mea suferă de boala psihica.
Mai demult am avut tulburări comportamentale, stări de anxietate, nu ma puteam concentra la școală, voiam sa mor și multe altele.
E posibil ca în viitor sa dezvolt o boala psihica fie de depresie fie de altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul tau nu ai moștenit handicap mintal, ai formulat corect întrebarea și ști să pui semne de punctuație, scrii corect gramatical. Daca te gândești prea mult la chestia asta da, e posibil sa te îmbolnăvești de ipohondrie, anxietate și după câțiva ani atacuri de panica... daca îți vezi de treabă ta și gândești pozitiv nu cred că te vei îmbolnăvi. Pari o fata normala happy
Daca nu faci crize când te enervează cineva, nu ai halucinații, paranoia, daca la școală te descurci ok zinveti bine denotă că ești sănătoasă psihic.dar poți avea predispunere depinde de factori declanșatori...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e posibil sa fi predispusa la boli psihice, unele se transmit da. De ce boală suferă mama ta?

| Anonim007363628 explică (pentru anonim_4396):

Handicap

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim007363628):

Retard mintal? Ce diagnostic are mai exact?

| Anonim007363628 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu exact ce handicap are... Dar știu ca are cu grad inalt

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim007363628):

In cazul tau nu ai moștenit handicap mintal, ai formulat corect întrebarea și ști să pui semne de punctuație, scrii corect gramatical. Daca te gândești prea mult la chestia asta da, e posibil sa te îmbolnăvești de ipohondrie, anxietate și după câțiva ani atacuri de panica... daca îți vezi de treabă ta și gândești pozitiv nu cred că te vei îmbolnăvi. Pari o fata normala happy
Daca nu faci crize când te enervează cineva, nu ai halucinații, paranoia, daca la școală te descurci ok zinveti bine denotă că ești sănătoasă psihic.dar poți avea predispunere depinde de factori declanșatori...