| anonim_4396 a întrebat:

Daca unul din parintii mei mai exact tatal meu are suflu sistolic este posibil sa am si eu adica un fel de mostenire sau ceva de genul? ceea ce vreau sa intreb mai exact : suflu sistolic se mosteneste? pe langa faptul ca se face?big grin multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Suflul sistolic nu este o boala, ci semnul unei boli. Unele boli care determina suflu sistolic se pot mosteni, dar cele mai multe nu. Ca sa afli daca exista posibilitatea de a-l mosteni, trebuie sa stii ce boala ii provoaca tatalui tau suflul sistolic.

| EmaS a răspuns:

Din pacate multe din boli le mostenim genetic.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Un suflu sistolic este cauzat de o afectiune a unei valve cardiace. Cu exceptia sindromul Marfan, care este o boala ereditara si care poate determina afectiuni valvulare, in toate celelalte situatii, valvulopatia este dobandita. Mai multe detalii despre valvulopatiile care dau suflu sistolic gasiti aici: http://www.i-medic.ro/boli/stenoza-aortica
http://www.i-medic.ro/boli/insuficienta-mitrala
Multa sanatate!

| VladimirPutin a răspuns:

De cele mai multe ori nu se moștenește

| Yppy a răspuns:

Se poate mosteni, insa de cele mai multe ori suflul sistolic este inofensiv.