| imihaistoian a întrebat:

Daca unul din parteneri a facut analizele pentru Clamydia si a iesit pozitiv este necesar sa mearga si celalalt la doctorul lui de familie sau acelasi doctor de a facut analizele primului ii trateaza pe amandoi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

N-ai nevoie de prea multe analize ca sa tratezi chlamydia, aia se trateaza in orb de obicei. Daca unu are, e clar ca a dobandit-o si celalalt.

E o banalitate

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, trebuie sa-si faca analize si celalalt partener si, pe acesta, il va trata medicul de familie. Dar puteti cerea asta de la medicul care a diagnosticat primul partener

| alessia5158 a răspuns:

Nu are importanta la care din cei doi medici va merge --- important este sa se trateze!
Pentru a fi eficiente, antibioticele trebuie sa fie administrate conform prescriptiei medicale. Daca tratamentul nu este facut complet sau se uita anumite doze, infectia nu va fi eradicata.
Trebuie evitate contactele sexuale in timpul tratamentului iar daca tratamentul recomandat este un antibiotic in doza unica, se evita contactul sexual timp de 7 zile dupa incheierea tratamentului.

| Felix65 a răspuns:

Chlamidia este o bacterie responsabila de afectiuni neplacute pentru barbati,dar mult mai grave si cu bataie lunga in cazul femeilor! Sa mearga la ce doctor doreste, dar neaparat sa mearga si sa spuna despre afectiunea partenerului. Atentie, se poate extinde si la alte organe.

| nyko06 a răspuns:

Buna trebuie sa faceti amandoi tratamentul pentru ca il aveti amandoi, si atunci nu va veti vindeca in mod normal ar trebui sa-i dea tratament pentru amandoi, sanatate si aveti grija.

| deea1234 a răspuns:

Trebuie sa faci impreuna cu partenerul tau tratamentul. Daca face doar unul tratamentul nici unul nu se vindeca.