| Iuliamalia1222 a întrebat:

Daca vad sânge pe chiloți inseamma ca mi-a venit pentru prima oara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, inseamna ca a debutat ciclul menstrual.
Nu te speria, pentru ca este normal sa iti vina la pubertate.
Pune un tampon pe chilotel si ai grija sa-l schimbi cand este necesar.
Spala-ti poponetul cu apa calda si sapun, dimineata si seara si schimba chilotelul.
Protectia pe chilot trebuie sa fie acolo, pentru cateva zile, pentru ca se poate oprii si pornii dupa cum vrea el.
In primul an de la debutul ciclului menstrual, este posibil ca ciclul sa nu vina lunar, pentru ca, uneori necesita timp pana se ajusteaza. Asadar, nu te speria daca dupa ce trece acum, nu-l vei mai avea cateva luni.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu mama ta, sa-i ceri sfatul si lamuriri. Ciclul menstrual este total normal si perfect sanatos, intamplandu-se tuturor fetelor, de la varsta adolescentei, pana pe la 50-55 de ani, cand se intra la menopauza si ciclul inceteaza.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde. poți și să te fi lovit.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Depinde de vârsta pe care o ai. Dacă ești în perioada pubertăți, da, asta ar putea însemna. Nu te stresa, menstruația este modalitatea prin care corpul elimină toxinele pe care le-a adunat într-o anume perioadă de timp. Cel mai bun sfat pe care ți-l pot da este să spui unui părinte, preferabil mama ta, care a trecut și ea prin acestă experiență. Ea te va învăța ce să faci și cum să faci.