| IonutAlexandru199723 a întrebat:

luna trecuta mai exact pe 5 am facut-o pentru prima oara protejat cu prietena mea, toate bune la 2 saptamani i-a venit menstruatia, iar astazi mi-a spus ca are cateva picaturi de sange pe chiloti. De la ce ar putea fi cauza sau credeti ca este vorba de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este vorba de OVULATIE, proces fiziologic care se produce in fiecare ciclu menstrual. Doamna doctor Andreea Stavri, medic specialist obstetrica-ginecologie explica urmatoarele :
,, Ovulatia este acel moment al ciclului menstrual in care are loc eliberarea ovocitului de la nivelul ovarului, acesta devenind disponibil pentru fecundare in vederea obtinerii unei sarcini.
In momentul ovulatiei, in organismul femeii apar o serie de modificari, si anume: crestere a temperaturii bazale, o modificare a mucusului cervical (devine mai fluent, mai abundent si translucid), o crestere a libidoului, disconfort pelvin si pot aparea mici sangerari. Spooting-ul este termenul folosit pentru a descrie micile sangerari intermenstruale care pot anunta ovulatia.''
Fragmentul prezentat este extras din articolul :
https://www.tonica.ro/sangerarea-la-ovulatie/
Pentru a intelege in ce moment si in ce mod areloc procesul prin care se produce o sarcina si se realizeaza procrearea umana, te sfatuiesc sa citesti cu foarte multa atentie urmatorul articol :
https://www.zanzu.de/......sarcinata/
Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actualul ciclu menstrual a ajuns probabil in cea de a 13-14 a zi, adica in momentul in care este foarte posibil si probabil ca s-ar putea produce ovulatia. De asemenea este cunoscut si faptul ca uneori (cazuri rare) in urma ruperii foliculului ovarian de catre ovulul care este expulzat din ovar, in acel moment se poate produca o sangerare, insa una care este foarte slaba si se manifesta sub forma unor picaturi de sange. Multa sanatate!
https://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029

| IonutAlexandru199723 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci este vorba de o sarcina? plus de alta ca pe 20 dimineata a facut un test de sarcina si i-a iesit negativ iar seara i-a venit ciclul.

| IonutAlexandru199723 explică (pentru corbulalbrosu):

Are deja o luna de zile si nu are niciun fel de durere de san sau alte semne precum ca ar fi insarcinata. plus de alta ca am fost precaut m-am protejat si am facut si test de sarcina la 21 de zile dupa ce am facut o... si a dat negativ. iar in aceeasi zi i-a venit menstruatia asta tinand undeva la 5 zile primele 2 zile o durea burta rau. Iar astazi imi spune ca are niste pete maronii pe lenjerie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IonutAlexandru199723):

Este vorba de OVULATIE, proces fiziologic care se produce in fiecare ciclu menstrual. Doamna doctor Andreea Stavri, medic specialist obstetrica-ginecologie explica urmatoarele :
,, Ovulatia este acel moment al ciclului menstrual in care are loc eliberarea ovocitului de la nivelul ovarului, acesta devenind disponibil pentru fecundare in vederea obtinerii unei sarcini.
In momentul ovulatiei, in organismul femeii apar o serie de modificari, si anume: crestere a temperaturii bazale, o modificare a mucusului cervical (devine mai fluent, mai abundent si translucid), o crestere a libidoului, disconfort pelvin si pot aparea mici sangerari. Spooting-ul este termenul folosit pentru a descrie micile sangerari intermenstruale care pot anunta ovulatia.''
Fragmentul prezentat este extras din articolul :
https://www.tonica.ro/sangerarea-la-ovulatie/
Pentru a intelege in ce moment si in ce mod areloc procesul prin care se produce o sarcina si se realizeaza procrearea umana, te sfatuiesc sa citesti cu foarte multa atentie urmatorul articol :
https://www.zanzu.de/......sarcinata/
Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

E la ciclu. Ce sarcina?

| IonutAlexandru199723 explică (pentru Sofer):

Era vorba ca pe 5 ianuarie am facut-o iar pe 21 am facut testul de sarcina si i-a iesit negativ apoi in aceeasi zi i-a venit menstruatia, a tinut undeva la 5 zile primele 2 zile fiind dureroase rau pentru ea apoi pe 2/2/2020 a vazut niste pete maronii pe lenjerie crezi ca e vorba de o sarcina?