| Tekashi69 a întrebat:

Daca vreau de la farmacie niste pastile care NU se vând fără prescripție medicală, dar eu am o cutie goala acasă de la acele pastile, voi primi de la farmacie doar aratandu-i cutia ca sa dovedesc că le-am folosit? Nu am prescripția de la medic, dar am rămas cu cutia după ce am terminat pastilele. Am șanse să primesc pastilele doar daca ii arat cutia fără prescripția medicală necesara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai sa primesti pastile doar pentru ca ai o cutie goala.
In cel mai bun caz iti vor da cateva comprimate din acel produs (2-3) dar si asta doar daca ai noroc, trebuie sa te gandesti ca nu au voie sa dea pastile care necesita reteta speciala, pentru ca acele pastile si acele retete se verifica in sistem, cate retete atatea comprimate, nu e ca la paracetamol.
Cel mai bine e sa mergi iar la medicul specialist sa iti prelungeasca reteta, in ce problema ai.

| romeo78 a răspuns:

Depinde de farmacist și de grupa medicamentului.
Dar, da în general, trebuie rețetă de la medicul de familie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi maine la medic si roaga l sa i ti dea reteta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu

| Catrice a răspuns:

Cutia o puteai lua de oriunde. Nu merge așa. Fără rețetă nu se dă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca e vorba de un atibiotic ar putea sa ai noroc daca te nimersti intr-o zi cand meedicul nu este disponibil
Dar doar pentru 2-3 zile pana te intalesti cu medicul tau.

| SilentRain a răspuns:

Nop,doar in cazul in care îți iei des pastile de la aceiași farmacie
Eu cel puțin așa mă pățit

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Este posibil dar trebuie sa incerci la mai multe farmacii. Depinde de farmacista, daca vrea sa se bage sa iti dea astfel.

| WhiteLife a răspuns:

Depinde de ce pastile sunt si de farmacista, dar in principiu nu. Ce poti face, insa, este sa mergi cu cutia, explici care este problema si ceri o pastila (sau 2, depinde de cate se administreaza) pana maine cand reusesti sa ajungi la medic si le spui ca vii maine cu reteta. Maine dimineata la prima ora suni la medicul de familie si daca nu poti ajunge, rogi sa trimita reteta pe Whatssapp. O alta varianta este sa mergi la urgente (daca e grav). Daca iei de mult timp acest tratament si il ridici de la aceeasi farmacie, sunt sanse sa te tina minte, sau daca e farmacie de lant sa te aibe in baza de date, sa vada ca ai avut tratamentul de mult timp si sa inteleaga. Insa toata cutia nu o vor elibera, ci doar cat sa iti ajunga pana ai drum la medic.

| bookofknowledge a răspuns:

De unde stie farmacistul ca mai ai nevoie de pastile? Pastilele se dau pe o anumita perioada.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Absolut nu!
Ambalajul nu ține loc de parafa medicului care a prescris inițial medicamentul.

| Gligore2000 a răspuns:

Ai sanse zero.

| Alexia1208 a răspuns:

Nu prea ai șanse decât dacă stai la sat. Pe la sate se mai da fără prescripție ca na, te mai cunoaște și nu prea ii verifica nimeni. Dar dacă stai la oraș nu prea ai cum, decât dacă ceri doza de urgență

| Anonimul8091231 a răspuns:

Sansele sunt foarte mici, mai bine spus nu ai nici o sansa sa faci rost de acel medicament fara prescriptie. Va trebui neaparat sa faci rost de ea, si dupa iti va da acel medicament

Sper ca te am ajutat

| DydyHry a răspuns:

Bună! Nu cred, nu prea își riscă nimeni pielea pentru astfel de favoruri, decât dacă farmacista te știe si merge pe încredere! Acum depinde de ce pastile e vorba, ca un antibiotic ți-l mai da si fara prescripție, dar un sedativ, sau calmante tari nu prea umbla la dulapiorul special așa usor! Spor!