| Kikoo a întrebat:

Daca vreau sa folosesc bicarbonat de sodiu dupa spalarea pe dinti, mai utilizez apa de gura? Daca da, cum? Inainte, dupa ce folosesc bicarbonatul? Deloc?
Si de cate ori pe saptamana sa folosesc bicarbonat, fara sa afectez rau smaltul?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu-ti vinde sanatatea pe frumusete.
Ai grija sa nu-ti faci dintii sensibili. Accepta-le culoarea lor naturala.
Sfatul meu este sa ai grija de ei si sa nu-i distrugi.

| Luizaaa a răspuns:

Presupun că folosești bicarbonatul pentru albire. Acesta se folosește doar o dată pe săptămână, pentru că poate afecta smalțul. Poți face o combinație de bicarbonat cu zeama de lămâie și pasta de dinți (eu o folosesc o data la luna). Nu este nevoie sa te mai folosești și cu apa de gură întrucât bicarbonatul este bun și pentru îndepărtarea mirosului neplăcut. Un alt remediu natural pe care îl poți folosi in fiecare zi este uleiul de cocos. De ia o linguriță (de preferința dimineața) și o tii in gura timp de 15 min. Sinceră să fiu, chiar face minuni, mi se pare mai bun decât bicarbonatul. Pe lângă faptul că are și un gust bun curata in totalitate dinții, chiar îi simți mai curați. Mai ai grija la bicarbonat, pentru că poate provoca sensibilitate dentara. Sper că te-am ajutat!

| Lorena_Claudia_1991 a răspuns:

Il pui pur si simplu pe periuta cu pasta de dinti si te speli normal. Clatesti si poti sa folosesti apa de gura, daca vrei da, daca nu vrei, nu. De 2 3 ori pe saptamana, simplu, fara romane.