| r4uL a întrebat:

Bun.deci am inteles faza cu Bicarbonatul de sodiu pe dinti. Dar de cate ori trebuie pe saptamana sa ma spal cu bicarbonat de sodiu pe dinti ( mai ales daca am voie sa ma spal de 2-3 ori pe zi )... vreau sa stii daca exista vreun efect negativ asupra dintilor mei si ...modul de utilizare. Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| malinutza89 a răspuns:

Bicarbonatul este bun pentru dinti ii albeste dar in schimb iti dauneaza gingiilor! daca ai sa observi atunci cand te speli cu bicarbonat iti vor sangera gingiile! il poti folosi dar nu mai mult de o data-doua ori pe saptamana! si inca un sfat daca vrei dinti albi dupa ce te speli cu pasta de dinti pune pe periuta putina sare si freacate cu ea pe dinti dar nici asta nu o folosi de prea multe ori

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te poti spala cam o data la doua saptamani. Fiindca folosit mai des ataca smaltul dintilor.

| Crisyy a răspuns:

Maxim 2 ore pe sapt.iti albeste dintii.mai poti incerca cu sare si coaja de lamaiehappy

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| elena29 a răspuns:

Bicarbonatul nu e bun, slabeste gingiile, dar daca vrei sa-l folosesti maxim de 2 ori pe saptamana.