| GabrielPaul7 a întrebat:

Daca vreau sa port lentile de contact doar pentru a schimba culoarea ochiului, trebuie sa fac un control inainte la medic sau ceva de genu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand hotaraşti sa incerci lentilele de contact trebuie sa te adresezi oftalmologului, acesta urmand sa îți adreseze o serie de intrebari simple pentru a afla si ați recomanda optiunea optima pentru ochii si stilul tău de viata. Apoi vei fi informat de catre acesta cu privire la optiunile disponibile si îți va efectua o serie de examinari inainte de a proba lentilele respective.
Oftalmologul sau optometristul îți va explica si te va invata cum sa manevrazi (aplicare si scoatere) si cum sa ingrijiti corect lentilele de contact. Controlul oftalmologic este necesar chiar si atunci cand doreşti sa porti lentile de contact cosmetice, pentru schimbarea culorii irisului, si nu doar lentile de contact medicale.
Este esential ca lentilele de contact sa fie prescrise de un specialist in urma unui consult amanuntit intrucat exista afectiuni ale ochiului precum, ochiul uscat, alergiile, infectiile de la nivelul ochiului (conjunctivita, cheratita) unde lentilele de contact sunt contraindicate.