| Awwwww a întrebat:

Toate lentilele heliomatice devin intunecate la lumina? Am fost la control si mi s-a spus ca am o sensibilitate la lumina, asa ca imi va trebui un filtru, sau ceva de genul asta.Chiar daca nu vreau pentru ca vad mai intunecat, desi mi-as dori sa vad la fel de luminos precum si fara, dar trebuie pentru ca si eu simt acea sensibilitate. Totusi, nu as dori sa port lentile care isi schimba culoarea la lumina, nu mi-a placut niciodata la altii, deci n-o sa imi placa nici mie cum o sa imi stea. Asa ca intreb daca sunt lentile din astea care nu-si schimba culoarea? Si mai vreau sa stiu daca exista lentile de contact cu aceasta,, specificatie" laughing (acolo nu mai conteaza daca se inchid sau nu la lumina laughing) )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca sunt heliomatice da, ca de aceea se si cheama heliomatice, se intuneca la lumina!
Dar sunt scumpe si depinde de decizia ta.
Nu trebuie sa-ti cumperi ochelari cu lentile heliomatice, am aceeasi problema si varianta este: ochelari normali de vedere, daca porti si ai nevoie, pentru interior si ochleari de soare care filtreaza lumina puternica pentru afara!
Daca porti lentile de contact pentru vedere, trebuie sa porti ochelari de soare, afara! Nu exista lentile de contact cu protectie solara!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De ce postezi pe aria de sanatate daca pe tine te intereseaza moda si aspectul fizic?

| Awwwww explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pentru ca eu m-am referit la vederea mea.Si ca un rezumat la tot ceea ce am scris mai sus este daca toate lentilele heliomatice devin intunecate la lumina si daca exista lentile de contact care ofera protectie impotriva luminei prea puternice.Eu zic ca se potriveste la categoria asta, pentru ca se refera la ochi/vedere.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Awwwww):

Asta inseamna heliomatic - cu cat lumina e mai intensa filtreaza si se inchid la culoare pe maro sau pe gri, nuante f placute si estetice. La umbra/ intuneric se fac complet transparente. Am avut, sunt extraordinar de folositoare si bune pentru ochi. La iesiri / intrari din incaperi este f util pentru adaptarea imediata a ochiului la intensitatea luminii.Nu stiu daca sunt si lentile de contact heliomatice.

| PeFuga a răspuns:

Asta e smecheria cu lentilele heliomate: se intuneca la lumina naturala si isi revin can ajungi la lumina artificiala! Si scopul lor este de a proteja ochii sensibili. Daca nu "suporti" asa ceva, foloseste ochelari de sore cand iesi din casa, dar asta inseamna inclusiv iarna, cand te va orbi zapada si cand lumea se va uita ciudat la tine. Eu zic sa te gandesti bine. Nu eu moft. E ca si cum ai refuza sa iti pui piciorul in ghips doar pentru ca e alb si nu se parta albul sezonul asta. Incearca sa iti cauti o rama care sa iti placa mult si care sa arate bine pe fata ta si atunci nu o sa mai ai probleme.