| Heartless562 a întrebat:

Dantura proasta, sau neingrijita?
Mereu am avut probleme cu dintii (carii, puroi & d`astea) si am auzit ca dintii pot fi sensibili din cauza lipsei de calciu, e adevarat?
Tatal meu are dintii "naspa" de asemenea, deci poate mostenesc aceasta "slabiciune" de la el....SAU e din cauza mea? Ii spal doar dimineata (cu o pasta colgate si o periuta mediocra) si cateodata / rareori seara. Nu folosesc ata dentara sau apa de gura (doar guma de mestecat, daca face vreo diferenta...)
Ce vreau eu de la voi (astia mai priceputi, va rog) e un sfat, o "rutina" : de cate ori ar trebuie sa-mi spal dintii pe zi? Ar trebui sa folosesc si o apa de gura (daca da, de care)?
Si va rog, fiti realisti, nu dati raspunsuri de genu' "spala-te din ora in ora, cara dupa tine pasta & periuta prin buzunare daca iesi afara etc"
PS: sunt baiat, 20 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Intr-adevar mostenesti si genetic aceste probleme. Insa le poti diminua spalandu-te cel putin seara si dimeneata.
Dar sa ai grija si la alimentatie. Sa nu bei cola si sucuri din astea carbogazoase, pentru ca si ele au efect negativ. La fel si dulciurile. si fumatul.
Poti folosi si apa de gura mai ales dupa mese, si cand timpul si imprejurarile nu iti permit sa te speli in acel moment.
Bineinteles poti folosi si gume de mestecat in timpul zilei -cand esti la scoala, sau la serviciu sau in alta parte.(ca inlocuitori al pastei de dinti ).
Tu trebuie sa acorzi atentie in plus sanatatii dintilor tai intrucat mostenesti si genetic aceste probleme.
Succes!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod cert exista o mostenire genetica in problema cariilor multiple, dar probabil si o nepasare a ta privind igiena. e suficient sa te speli de doua ori pe zi, chiar fra apa de gura si ata dentara, dar e extrem de important sa faci minim o consultatie stomatologica pe an (asta tine de igiena)

| fabiola a răspuns:

Mai adaug eu la raspunsurile date anterior:este posibil sa nu asimilezi calciul si de aceea poti incerca sa faci si o calcemie! De vina poate fi si tartrul si de aceea periodic trebuie indepartat! El provoaca sensibilitate si infectii la nivelul gingiei! In locul apei de gura poti folosi dupa periaj, o infuzie concentrata de musetel, salvie si galbenele!

| neutrino a răspuns:

Pe dinti trebuie sa te speli dupa fiecare masa, plus dimineata cand te scoli si seara inainte de culcare.

| GeorgyGirl a răspuns:

Spalate dupa fiecare masa pe dinti si foloseste si apa de gura de la listerine o alegere buna pasta de dinti colgate sau blendamed 3 d white ingrijesteti dintii si du-te la dentist macar o data la 2 luni si daca nu ai nimic doar un control sa vezi daca ttul e bine si sa ti mai curete din cand in cand spalate bine nu te grabi si nu freca prea trae ca sa nu sangerezi eu fac asta de ani buni nici nu ies din casa ne spalata pe dianti ma spal cand ma trezesc dupa fiecare masa si obligatoriu cand dorm deci am niste dinti super ingrijiti fa si tu la fel si nu vei mai avea probleme ma crezi sau nu de cand sunt mica si acum am 18 ani nu am avut dureri de masele carii sau altele doar bineintales cand mi-au cazut dintii de lapte manac si dulciuri multe dar ma spal si de cinci ori pe zi uneori. nu trebuie chiar de cinci dar macar de 3 ori e de ajuns bafta!

| servicelaptopuristorepc a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un specialist in domeniu, intra pe www.drtodosi.ro si intreaba pe doctor ce si cum :D