| irina222 a întrebat:

Buna ziua TPU! am o problema si incerc sa v-o relatez pe scurt.
De un an si jumatate am o problema destul de grava pot spune eu. Sufar de mirosul gurii, si nu stiu de ce si de unde provine. Sunt o fata ingrijita, ma spal de 3 ori pe zi in fiecare zi, folosesc ata dentara, apa de gura, o periuta Colgate 360, pasta buna Colgate dimineata si Blendamed seara. Totusi aceasta problema nu dispare. Desi ma spal pe dinti, dupa 20 minute revine. Precizez faptul ca imi perii limba foarte bine, folosesc bicarbonat, am facut gargara cu ceai de musetel, ceai de patrunjel( am fiert patrunjel in apa si dupa s-a facut apa de gura ).
Dimineata, desi ma spal pe dinti seara, am un miros neplacut in gura, o limba incarcata, si dintii la fel.Si sa numai spun ca in camera aceea unde am dormit miroase foarte rau.
Va rog frumos, ajutati-ma. Am apelat la toate metodele posibile si imposibila, dar tot nu pot scapa.
Imi raspundeti la 2 intrebari?
1. Cine sufera de aceeasi problema ca si mine?
2. Daca a suferit cineva, a putut scapa?
3. Prin ce metode?
VA MULTUMESC FRUMOS TUTUROR, VA ROG. AJUTATI-MA!
ACORD FUNDA!
p. s-sper sa nu v-am plictisit.
Inca odata va multumesc!

3 răspunsuri:
| ionica56 a răspuns:

Trebuie sa stii:Respiratia urat mirositoare sau halitoza este cauzata, de regula, de o igiena orala necorespunzatoare. Cu toate acestea, exista si alti factori care pot determina aparitia halitozei, cum ar fi afectiuni ale gingiei, ale aparatului respirator, dantura afectata de carii, o dieta inadecvata, o digestie lenesa sau constipatia, fumatul sau abuzul de alcool, diferite afectiuni ale ficatului sau ale rinichilor.

Dimineata, respiratia urat mirositoare apare, in special, in urma deshidratarii organismului, dar si din cauza cantitatii reduse de saliva secretata peste noapte in cavitatea bucala si care a permis, astfel, dezvoltarea bacteriilor. Halitoza este asociata, de regula, cu limba foarte incarcata.

Daca gingiile, limba si chiar dintii, din cauza depunerilor si a bacteriilor, emana mirosuri neplacute, este cazul sa adopti obiceiuri sanatoase de igiena orala, pentru a scapa definitiv de aceasta problema. Astfel, spalatul pe dinti in mod adecvat, utilizarea atenta a atei dentare si a pastei de dinti, dar si clatitul gurii cu apa curata pot face minuni in acest sens.
Bea foarte multa apa pe parcursul intregii zile, pentru a mentine senzatia de prospetime si curatenie.

Sucul proaspat de lamaie, ca si apa, ajuta la detoxifierea organismului.

Piata iti ofera o sumedenie de sortimente de pasta de dinti si produse pentru igiena orala. Alege un tip care iti place in mod deosebit, deoarece este important ca periajul sa nu fie perceput ca o corvoada, ci ca o actiune necesara si, in acelasi timp, placuta.

Renunta la alimentele condimentate si redu consumul de ardei iute, branza, scrumbie, ton sau carnuri grase, cum ar fi pastrama sau salamul - uleiurile continute de acestea pot elibera mirosuri o perioada foarte lunga de timp de la consumarea lor, indiferent de cat de mult iti periezi limba si dantura.

Renunta la consumul de bauturi si lichide care un un miros sau o aroma puternice, de vreme ce acestea persista mai mult in cavitatea bucala - cafeaua, vinurile, berea si whisky-ul se absorb cu usurinta in sistemul digestiv si, la fiecare expiratie, se elibereaza din nou mirosuri in cavitatea bucala. Bea foarte multa apa si mult lapte, dar redu consumul de suc sau de bauturi alcoolice.

De asemenea, este important sa renunti la dulciuri.

Halitoza poate fi cauzata si de o afectiune interna. Uneori, respiratia urat mirositoare este "superficiala", fiind cauzata de bacteriile existente pe suprafata dintilor si a limbii, insa adesea poate fi rezultatul unei digestii proaste. Pentru a scapa de aceasta problema, impune-ti sa consumi iaurt in fiecare zi. Bacteriile din iaurt vor contribui la procesul de digestie si vor elimina rapid orice urma de respiratie neplacuta generata din interior.

Amesteca o lingurita de miere si scortisoara pudra intr-o cana plina cu apa fierbinte si, in fiecare dimineata, fa gargara cu aceasta solutie. Respiratia ti se va pastra proaspata de-a lungul intregii zile!

Mananca morcovi, telina si mere, care ajuta la curatarea dintilor si la mentinerea unei respiratii proaspete.

Rontaie seminte de secarea (chimen dulce), anason sau cuisoare, pentru un miros placut al intregii guri - tine semintele la indemana, intr-un borcanas sau intr-o cutiuta.

Patrunjelul proaspat are un efect similar si, in acelasi timp, este bogat in clorofila, substanta chimica responsabila pentru culoarea verde a plantei. Aceasta este recunoscuta pentru proprietatile deosebite de eliminare a mirosurilor neplacute ale gurii.

Clorofila se regaseste si in alte plante verzi, cum ar fi lucerna, sucul de orz, graul verde sau spirulina. O lingurita din sucul acestor plante este necesar pentru a scapa de halitoza - sucul trebuie mai intai clatit in gura, apoi inghitit.

Menta, rozmarinul si salvia sunt ideale in lupta impotriva respiratiei neplacute - cu toate acestea, fii precauta in ceea ce priveste utilizarea salviei, in special daca suferi de epilepsie. In caz contrar, clateste-ti gura cu ceai de salvie de cateva ori pe zi. Ceaiul poate fi si baut, avand un gust bun.

Alternativ, apeleaza la tabletele de spirulina, care trebuie rontaite cu meticulozitate.

Propolisul are actiune antibacteriana, fiind deosebit de eficient in ceea ce priveste combaterea halitozei si mentinerea unei stari bune de sanatate a gingiilor.

Atentie!

Daca nici una dintre metodele mentionate mai sus nu functioneaza in cazul tau, iar halitoza persista, este necesar sa apelezi la sfatul medicului, deoarece, in unele cazuri rare, respiratia neplacut mirositoare poate fi simptomul unei afectiuni mai grave.

Vizitele regulate la medicul stomatolog sunt absolut obligatorii, pentru a trata unele carii care pot fi responsabile pentru aparitia halitozei.

Sper ca ti-am fost de ajutor draga mea Irina!

| cıσccσʟαтα a răspuns:

Nu stiu. deci. stiu din experienta ca acest miros vine de la stomac. exista niste pastile care curata colonul. Sunt ff bune. poti da comanda pe internet...parca se numesc Colon Help...dar nu stiu sigur. oricum, mai intai iti recomand sa vorbesti cu parintii despre acent produs. Succes:*

| denisa_6919 a răspuns:

Nuu! toata treaba vine de la stomac! tot mirosul vine din interior.[stomacul ] iti spun sincer straight face! si ce ai spus te speli pe limba cu peria? sa nu mai faci prostia asta. spalate doar pe dinti din sus in jos...nu din dreapta spre stanga pentru ca ii sare zsmalu`...eu vreau sa ma duc la stomatolog sa`mi fac o albire dentar! :d