| valentina_2642 a întrebat:

Dar mai am o intrebare. ce pot sa fac ca sa nu ma mai gandesc la problema mea legata de somn? imi ocupa majoritatea timpului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Incearca sa te gandesti la ceva frumos,la persoana pe care o iubesti,la ceea ce ai dori sa realizezi, la un camp plin cu flori, un lan de grau.La Dumnezeu, la ingerasi.Si o sa uiti de tot ce este rau.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Citeste, de exemplu. Sau fa o activitate fizica foarte obositoare.

| trifescugabriela a răspuns:

Gasesteti o ocupatie care iti ia tot timpul! Citeste, deseneaza, scrie, iesi pe afara, fa curatenie sau diverse activitati!

| sanatatesiviata a răspuns:

Pentru problema ta de somn e bien sa fii mai explicit...sunt probleme si probleme, poti insa sa afli din urmatoarea prezentare video in mare care este problema cu somnul si visele: http://www.sanatatesiviata.ro/......-51-minute

Dar daca ai insomnii iti recomandam sa cauti produse pe baza de plante naturale (de preferat ecologice, bio, daca se poate).

Atentie sa nu mananci mult seara, deoarece nu lasi aparatul digestiv sa se odihneasca ultima masa ar trebui sa fie cel tarziu la 19:00 maxim 20:00 inainte (deci inainte cu 2-3 ore de culcare).

Daca mananci seara mult sau duap ora 20:00 nu o sa ai un somn linistit si poti avea si insomnii (sau vise neplacute - cosmaruri etc.)