| Rox3tte a întrebat:

Dati-mi cateva exemple despre boli ale sistemului locomotor si schita, adica ce sa cuprinda referatul in introducere, cuprins si incheiere.
Va multumesc! Seara faina happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

In introducere scrii ceva date despre sistemul locomotor, rol, alcatuire. In cuprins poti comenta despre fiecare afectiune in parte, in functie de localizarea ei ( adica iei fiecare componenta majora a aparatului locomotor si ii gasesti o boala specifica). Iar in incheiere ai putea da niste metode de prevenire ale bolilor respective.
Afectiuni: Artrita reumatoida, osteoporoza, artroze(sunt diferite, in functie de localizare), tendinita, spondilita anchilozanta, guta, entorsa, fractura, intindere musculara, poliomielita, displazie de sold, bursita, cancer osos

1 răspuns:
| Deliiiia a răspuns:

Scleroza in placi, scolioza, cifoza, lordoza, spondeloza..etc.

Introducere: date genarle despre sistemul locomotor
Cuprins: fiecare afectiune in parte
Incheiere: faci referire la gravitatea afectiunilor.