| H50 a întrebat:

Cum se face argumentarea apartenentei unei opere la descrierea literara? Dati-mi schema, ce sa scriu in introducere, cuprins, incheiere. In special in cuprins ca in introducere si incheiere stiu si euwinking
Funda celui care-mi raspunde primul si corect!winking

Răspuns Câştigător
| fashiongirl14 a răspuns:

Buna! Pe baza trasaturilor descrierii literare serealizeaza si argumentarea! adica: in introducere-definitia, in cuprins-trasaturile:
-aspectele din natura/trasaturile unei persoane sun tprezentate intr-o maniera expresiva cu ajutorul figurilor de stil ce creeaza imagini artistice (si explici niste figuri de stil si imagini artistice)
-fata de elementele din natura/ insusirile persoanei sunt comunicate sentimente de..., textul avand un caracter subiectiv
-registrul imagistic este dominat de imaginile vizuale care se imbina cu cele... (si spui ce fel de imagini artisticemai gasesti: auditive, olfactive, dinamice etc)
-la nivel morfologic predomina grupurile nominale ce constituie epitete, iar verbele putine la numar sunt la timpul imperfect sau prezent, evidentiind...
In incheiere spui ceva de genu' : prin prezenta trasaturilor caracteristice ale unui peisaj/ fenomen al naturii/ obiect/ale unei persoane, textul dat este o descrieresau varianta mai scurta, intrunind toate aceste trasaturi, textul dat este descriere. sper ca te-am ajutat bafta!