| misteriana_1679 a întrebat:

Este vreo schema pentru semnificatia titlului? In introducere, in cuprins si in incheiere ce scriu?

Răspuns Câştigător
| Zapa12 a răspuns:

La prima parte scrii " In opinia mea titlul X format din.ex 2 substantive se afla in stransa relatie cu semnificatia textului intrucat [si povestesti intr-un rand ce se intampla]

Apoi spui : Un prim argument ar fi ca, si faci rezumatul in vreo 4, 5 randuri. Poti sa bagi si rolul unei figuri de stil sau imagine artistica pentru impresie.
Apoi : Un al argument e ca,sunt folosite cu un deosebit rafinament pentru a impresiona cititorul figuri de stil precum,imagini artistice precum.[asta daca in cerinta iti cere de fig de stil si imagini,altfel,continui cu rezumatul, desigur mai amplu si trrebuie sa anticipezi ce vrea sa spuna pentru un punctaj cat mai mare]
In concluzie, putem spune ca titlul de afla in concordanta cu mesajul textului/poezie.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In introducere poti folosi sintagme precum: in opinia mea, dupa parerea mea, dupa mine,cred ca...
In cuprins folosesti: un prim argument, un al doilea argument, un prim argument argument ar fi ca...
In incheiere spune opinia ta despre afirmatie sau opera sau ce o fi
Sper ca te-am ajutat.Bye

Răspuns utilizator avertizat