| Annaid a întrebat:

Dati-mi si mie 3 motive pentru care merita sa traiesti pe pamantula asta prapadit. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adutzadragutza a răspuns:

1. Dumnezeu ne-a creat ca sa avem propria initiativa, nu ne-a impus nimic, nici credinta nici bunatatee, ne-a lasta pe noi sa alegem daca vrem sa facem bine sau rau sau daca vrem sa murim sau sa traim.Cei care se sinuucid sunt considerati niste oamnei EGOISTI pentru ca nu se gandesc ce lasa in urma lor pe cei care ii plang si mai rau este ca acestia ajng direct in IAD.
2. Un alt motiv dupa parerea mea ar fi ca trebuie sa traiesti ca sa iti faci un rost in viata sa dai nastere cuiva sa stii ca nu ai trait degeaba aceasta viata.
3.Dar unde ai vrea sa traiesti? pe marte? Daca Dumnezeu a vrut sa traim pe Terra.c'est la vie. Nu poti scchimba cursul vietii. Si o intrebarea ar fi... unii oamnei sunt foarte saraci foarte bolnavi in situatii deplorabile si tot vor sa traiasca si noi care suntem intregi si ...nu avem nimic uneori ne plictisim de viata asta. Iti zic doar atat : Bucurate de ziua de azi ca si cum ar fi ultima. Bucurate ca existi, ca faci ceva si ca Dumnezeu e mereu langa tine happy

11 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

1. Pentru ca Dumnezeu a hotarat sa ai suflare de viata in corpul tau. Si El stie de ce decide intr-un fel sau altul. Daca El ar fi fost de parere ca nu merita sa traiesti pe pamant, nu te-ar fi creat. Dar El are un plan cu tine, un plan hotarat dinainte ca tu sa te nasti.
2. Pentru ca oamenii au nevoie de tine. Este imposibil sa nu ai un talent, un dar dat de Dumnezeu, chiar daca tu nu vezi nimic deosebit la tine. Sunt persoane care au nevoie de tine, de incurajarea, de zambetul tau. Sunt persoane care sunt binecuvantate numai prin faptul ca tu existi!
3. Pentru ca tu ai nevoie de altii. Poate ca te descurci singura in tot ceea ce faci dar ai nevoie de o societate mai buna sau mai putin buna, de colegi, de prieteni, de copii, adulti, batrani, etc
Concluzia? Viata merita traita in fiecare moment in asa fel incat la sfarsit sa te uiti in urma si sa nu ai niciun regret, sa nu-ti fie rusine cu niciun moment al ei!

| bogdan3vl a răspuns:

Nu cred exista decat unu.traiesti pentru ca ti-a dat dumnezeu viata

funda?big grin

| onlyketoops a răspuns:

1.merita sa traiesti doar pentru ai enerva pe unii big grin
2.merita sa traiesti pentru a-ti satisface dorinetele
3.merita sa traiesti doar pentru ca iubesti

Crezi ca toate aceste 3 motive nu sunt de ajuns?

| ღAnonimღ a răspuns:

Cand iti vei intalni alesul\aleasa inimii nu vei mai zice asa, iti spun eu...big grin

| Bulinăăă a răspuns:

1. America e uluitoare
2. poti sa iubesti
3. asta e viata...
=]

| BoomBoomToxic a răspuns:

1. Sa le aratam celor din partid ca sunt niste prosti
2.Ca daca renuntzam stem niste loseri
3.Trebuie sa tinem cu tara noastra si sa nu o lasam singura si neajutorata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze, eu sunt de acord cu filosoful Emil Cioran.
"Viaţa nu numai că n-are niciun sens, dar nici nu poate avea unul."

| CandyTetris a răspuns:

1.Nu vrei sa lasi durere in urma.
2.Inca mai sunt vise care merita visate.
3.Sa vezi cum se mai dezvolta "pamantul asta prapadit".happy

| FuNN a răspuns:

Locurile frumoase de vizitat.
Familia ta. Consider ca aceste 2 lucruri iti dau putere sa traiesti
dar mai ales familia ta.

| SoareMicutz a răspuns:

1 -Pentru ca din moment ce esti aici, dumnezeu te vrea. iti gaseste un rost pentru care a decis sa existi!
2-Familia si parintii te iubesc, te apreciazasi ajuta atunci cand ai nevoie
3- Mai devreme sau mai tarziu va veni persoana aia. Pe care ajungi sa o iubesti si cu care vrei sa traiesti clipe de neuitat!

| Madalina115 a răspuns:

Iti dau numai unul:dupa orice ploaie vine si soarele.tongue